Partnerzy portalu

Zamiast płacić mandat, gapowicze będą mogli odbyć pokutę. Skorzystało już kilkadziesiąt osób

  • NR
  • 25 listopada 2022 - 11:51
Po tym jak, w październiku kara za przejazd bez ważnego biletu wzrosła na Śląsku do nawet 550 złotych, Zarząd Transportu Metropolitalnego wprowadził dla gapowiczów specjalną ofertę. Na anulowanie mandatu na specjalnych zasadach jest tylko 14 dni.

Idea nowego pomysłu ZTM jest prosta - gapowicz, zamiast ponieść „karę” pieniężną za przejazd bez ważnego biletu dostaje szansę na zakup biletu i uczciwe podróżowanie transportem publicznym. Możliwość uniknięcia mandatu przy zakupie biletu jest w województwie śląskim możliwa od 17 października, kiedy to wraz ze zmianą cennika wzrosły kary za jazdę bez ważnego biletu. Teraz opłata ta wynosi 200 zł (płatność na miejscu), 300 zł (płatność do 14 dni) lub nawet 550 zł (płatność po 14 dniach).

Czytaj też: Od 3 grudnia zmiany w gliwickiej komunikacji. Nowe rozkłady jazdy dla 50 linii

Jak anulować mandat za jazdę bez biletu?

 Aby skorzystać z takiej możliwości, należy w ciągu 14 dni od otrzymania mandatu zwrócić się do ZTM z wnioskiem i kupić bilet "Sieć-180" 

 "Sieć-180" -To bilet długookresowy ważny przez 180 dni od daty zakupu i uprawniający do przejazdów wszystkimi liniami na terenie całej sieci ZTM. Kosztuje 550 zł lub 275 zł dla osób korzystających z ulgi. 

Jak przekonuje GZM zamiast płacić karę, bardziej opłaca się kupić bilet i od tego momentu uczciwie i w spokoju podróżować komunikacją miejską.

- Sam bilet można nazwać "pokutnym", bo mimo wcześniejszej wpadki w postaci jazdy na gapę w konkretny sposób zachęca do uczciwości- podsumowuje GZM. 

W pierwszym miesiącu funkcjonowania "biletu pokutnego", skorzystały z niego 73 osoby.

Czytaj też: W godzinach szczytu tramwaj nie jest w stanie jeździć zgodnie z rozkładem

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!