Partnerzy portalu

Zmiany w Systemie Informacyjnym Schengen

Rusza zmodernizowany System Informacyjny Schengen. Zmiany pozwolą m.in. na identyfikowanie w SIS obywateli państw trzecich, którzy w Unii Europejskiej przebywają nielegalnie i otrzymali decyzję nakazującą im powrót do kraju pochodzenia - podała Straż Graniczna.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Dodanie do SIS kategorii wpisu na temat wydanej cudzoziemcowi decyzji nakazującej powrót to kluczowa zmiana w ramach reformy tego systemu - powiedziała rzeczniczka SG por. Anna Michalska.
  • Wprowadzenie tego wpisu umożliwi właściwym organom nadzorować i monitorować, czy obywatele państw trzecich objęci tymi decyzjami opuścili terytorium państw członkowskich - wyjaśniła.
  • Równie istotną zmianą w SIS jest dodanie wpisów dotyczących osób narażonych na niebezpieczeństwo, którym należy uniemożliwić podróżowanie - zaznaczyła.

Wpis na temat decyzji nakazującej powrót do Systemu Informacyjnego Schengen

Rzeczniczka SG por. Anna Michalska podkreśliła, że dodanie do SIS kategorii wpisu na temat wydanej cudzoziemcowi decyzji nakazującej powrót to kluczowa zmiana w ramach reformy tego systemu. "Wprowadzenie tego wpisu umożliwi właściwym organom nadzorować i monitorować, czy obywatele państw trzecich objęci tymi decyzjami opuścili terytorium państw członkowskich" - wyjaśniła.

Porucznik zaznaczyła, że rocznie na wpisanie do SIS może się kwalifikować ok. 6-10 tysięcy decyzji SG o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu. "Oczywiście, będzie zależało to od sytuacji migracyjnej, na którą wpływ ma presja migracyjna, czy też obostrzenia w przemieszczaniu się spowodowane ogólnoświatową pandemią" - zastrzegła rzeczniczka SG.

"Oszacowana skala wpisów pokazuje, iż Polska będzie znajdować się w czołówce państw członkowskich klasyfikowanych pod kątem liczby wydawanych decyzji, z których wynika nakaz opuszczenia kraju" - podkreśliła por. Michalska.

Dodanie do Systemu Informacyjnego Schengen wpisów dotyczących osób narażonych na niebezpieczeństwo

Jak dodała, równie istotną zmianą w SIS jest dodanie wpisów dotyczących osób narażonych na niebezpieczeństwo, którym należy uniemożliwić podróżowanie. Są to tzw. wpisy prewencyjne, w odniesieniu np. do dzieci zagrożonych uprowadzeniem.

Unijny pakiet reformujący System Informacyjny Schengen (tzw. SIS recast) został przyjęty w listopadzie 2018 roku. Do nowych przepisów trzeba było dostosować prawo krajowe. Dlatego zmieniona została ustawa o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w Systemie Informacyjnym Schengen oraz Wizowym Systemie Informacyjnym. Trwają też prace parlamentarne nad zmianami w ustawie o cudzoziemcach, które zapewnią pełne stosowanie przepisów unijnej reformy.

W ramach przygotowań organizacyjnych związanych z reformą w strukturze Zarządu do Spraw Cudzoziemców komendant główny SG stworzył specjalną ­komórkę - w formule służby dyżurnej dostępniej 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu - do realizacji zadań w ramach obszaru migracyjno-powrotowego SIS. Od grudnia ta komórka funkcjonuje w ramach Biura SIRENE działającego w Policji. Na poziomie technicznym - jak przekazała rzeczniczka SG - został z kolei zmodernizowany Centralny System Informatyczny Straży Granicznej.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!