Matura z języka ukraińskiego. Większość maturzystów wybrała rozprawkę

Matura z języka ukraińskiego. Większość maturzystów wybrała rozprawkę
(fot. freepik/katemangostar)
Rozprawka o tragedii zdrady samego siebie i interpretacja wiersza Hryhorija Skoworody - to tematy maturalne z języka ukraińskiego, z jakimi zmierzyli się we wtorek (17 maja) abiturienci z liceów dla mniejszości ukraińskiej w Polsce.

Maturzyści zdający egzamin z jęz. ukraińskiego na poziomie podstawowym mogli napisać rozprawkę o tragedii zdrady samego siebie, na podstawie dramatu Łesi Ukrainki pt. "Pieśń Lasu". Mogli też wybrać interpretację wiersza XVIII-wiecznego myśliciela i poety Hryhorija Skoworody pt. "My ciebie zawsze marnujemy" (o tym, że ludzie nie potrafią racjonalnie wykorzystać danego im czasu).

W liceum w Górowie Iławeckim (woj. warmińsko-mazurskie) niemal wszyscy wychodzący z egzaminu mówili, że wybrali rozprawkę.

"Temat nie należał do najłatwiejszych, ale utwór, jaki był podany, większości z nas podpasował. Wszyscy byliśmy dobrze przygotowani, więc stres szybko minął. Myślę, że będzie dobrze" - powiedziała jedna z maturzystek, Wiktoria.

Czytaj też: Czarnek: Jesteśmy gotowi stworzyć punkty do matury zdalnej dla uczniów z Ukrainy

Dyrektor Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim Olga Sycz przekazała, że egzamin przebiegł spokojnie, a młodzież wygląda na zadowoloną. "W historii naszej szkoły nie było takiego przypadku, żeby ktoś nie zdał matury z języka ukraińskiego" - zaznaczyła.

Młodzież, jak co roku, pisała egzamin w ukraińskich wyszywanych koszulach, zwanych soroczkami. To wieloletnia tradycja tej szkoły.

W górowskim liceum maturę z jęz. ukraińskiego zdawało we wtorek 38 abiturientów, a 10 z nich ma przystąpić do egzaminu na poziomie rozszerzonym. Większość to młodzież pochodzenia ukraińskiego mieszkająca na Warmii i Mazurach. Jest też 17 uczniów z Ukrainy, głównie dzieci, których rodzice w ostatnich latach przyjechali do pracy do Polski. Wśród abiturientów nie ma natomiast uchodźców, tj. obywateli Ukrainy, którzy przybyli po 24 lutego br., po ataku Rosji na Ukrainę.

Egzamin pisemny z języka narodowego jest dla abiturientów ze szkół dla mniejszości narodowych egzaminem obowiązkowym na poziomie podstawowym. Chętni mogą go także zdawać na poziomie rozszerzonym, w środę po południu.

Jak podawała Centralna Komisja Egzaminacyjna pisemną maturę z jęz. ukraińskiego na poziomie podstawowym zdaje w tym roku 62 abiturientów w kraju.

Jesteś nauczycielem lub udzielasz korepetycji? Zarejestruj się na nauczeni.pl i zarabiaj!

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!