Szkoły przyjazne dla LGBTQ+. Powstała mapa placówek

  • TK
  • 16 maja 2022 - 20:30
Szkoły przyjazne dla LGBTQ+. Powstała mapa placówek
Po raz drugi zorganizowano ranking szkół przyjaznych LGBTQ+ (fot. facebook/Martyna Kozdra)
Podsumowano II edycję rankingu szkół przyjaznych LGBTQ+ i wybrano 10 najbezpieczniejszych szkół w Polsce. W badaniu wzięli udział uczniowie z ponad 2000 placówek. Co może niepokoić, niemal co trzeci uczeń, który wziął udział w badaniu ocenił, że w swoim szkolnym otoczeniu nie może czuć się bezpiecznie.
  • Choć 83 proc. uczniów przyznaje, że ma się w szkole do kogo zwrócić o pomoc, aż 30 proc. młodzieży uważa, że nie zawsze czuje się w szkole bezpiecznie.
  • Jeżeli w danej szkole szanuje się osoby LGBT, to tym większa szansa, że znajdzie się także zrozumienie dla osób z ADHD, dysgrafią czy niepełnosprawnością - mówią specjaliści.
  • Jesteś nauczycielem lub udzielasz korepetycji? Zarejestruj się na nauczeni.pl i zarabiaj.

Wyniki badań przeprowadzonych w ramach przygotowania rankingu wskazują, że 30 proc.  młodzieży uważa, że nie każda osoba może czuć się w szkole bezpiecznie. Biorąc pod uwagę, że obowiązek szkolny obejmuje około 1,5 mln uczniów i uczennic - daje to prawie pół miliona osób, które uczą się i dorastają w poczuciu zagrożenia. Co więcej, nie jest to tylko młodzież LGBTQ+, to każda osoba, która w powszechnym mniemaniu odstaje od normy.

- Jako rodzice codziennie wysyłamy nasze dzieci do szkoły i chcemy wierzyć, że każde z nich czuje się tam akceptowane i dobrze traktowane. Jeśli szkoła potrafi dać poczucie bezpieczeństwa i przynależności osobie ze społeczności LGBT+, to z bardzo dużą dozą prawdopodobieństwa uszanują i zatroszczą się o dziecko z ADHD, dysgrafią, dziecko z niedowładem ręki, słabo widzące lub słyszące a takżę dziecko ciepiące na depresję - mówi Piotr Lipski, wolontariusz Fundacji GrowSPACE.

Co wiemy z badania?

Około 83 proc, ankietowanych mówi o tym, że w ich szkole jest przynajmniej jedna osoba, do której mogą zwrócić się o pomoc. Niestety tylko 1/5 uczniów i uczennic bierze udział w warsztatach i akcjach dotyczących równości np. Tęczowych Piątkach.

Czytaj także: Powstaje mapa szkół przyjaznych LGBT

- To pokazuje wprost, że cały system opiera się na ludziach i dobrej woli pojedynczych nauczycieli i nauczycielek. Bez nich uczniowie i uczennice byliby pozostawieni sami sobie, ponieważ system ich nie wspiera. Od kilku edycji obserwujemy dużą rozbieżność między postawami młodych ludzi, a rolą systemu oświaty - komentuje Dominik Kuc, koordynator rankingu.

W 2022 roku Ranking dotarł do ponad 2000 szkół średnich z całej Polski. Niezmieniona pozostaje widoczność osób LGBTQ+ - ponad 90 proc. ankietowanych wskazuje, że zna przynajmniej jedną taką osobę w swojej szkole, a ponad 3/4 widuje regularnie tęczowe symbole.

Które szkoły wyróżnione?

Na 10 najlepszych szkołach zostały powieszone tablice z napisem "Bezpieczna szkoła", a pierwsze 25 szkół otrzymało Dyplomy Równości. Na podium znalazły się kolejno: XXXVIII Dwujęzyczne Liceum Ogólnokształcące z Poznania (1. miejsce), Międzynarodowe Liceum Ogólnokształcące Paderewski z Lublina (2. miejsce), Liceum „Collegium Gedanense” z Gdańska (3. miejsce).

Tegoroczny Ranking odbywa się pod patronatem Komisji Europejskiej w Polsce, prezydentów miast Warszawy, Łodzi, Poznania, Gdańska i Opola oraz marszałek województwa lubuskiego. Pierwsza edycja rankingu odbyła się w 2021 r.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!