PARTNERZY PORTALU

Olsztyn podnosi ceny biletów

  • AKC    25 maja 2022 - 19:25
Olsztyn podnosi ceny biletów
Od 1 lipca podróżowanie komunikacją publiczną w Olsztynie będzie droższe (fot. MPK Olsztyn)

Olsztyńscy radni zdecydowali w środę (25 maja) o zmianie cen biletów przejazdówek dobowych, trzydniowych i miesięcznych. "Przejazdy komunikacją miejską w stolicy Warmii i Mazur będą jednak nadal atrakcyjne w porównaniu z innymi, podobnymi miastami" - przekonuje olsztyński ratusz.
  • Od kilku miesięcy coraz bardziej zauważalny jest wzrost cen towarów i usług.
  • Nie inaczej jest w przypadku usług komunalnych, jak przejazdy komunikacją publiczną.
  • Wzrost cen paliw na polskim rynku jest jedną z najważniejszych przyczyn kłopotów przewoźników.

Jak wylicza Jerzy Roman, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego - największego przewoźnika w Olsztynie - prognozowane koszty paliwa w tym roku w stosunku do roku poprzedniego wzrosną o 4,5 mln zł, a koszty energii elektrycznej odpowiednio o 500 tys. zł.

- W sumie przekłada się to na wzrost o pięć milionów złotych, bez uwzględniania wpływu inflacji na inne koszta - wyjaśnia Roman.

Ta sytuacja wymusza podjęcie działań przekładających się na wzrost dochodów ze sprzedaży biletów. Dlatego Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu zaproponował podwyższenie cen biletów okresowych.

Normalny bilet 24-godzinny będzie kosztować 15 złotych (wzrost o trzy złote), 3-dobowy - 30 złotych (wzrost o cztery złote). Natomiast nowy koszt biletu miesięcznego lub 30-dniowego to 100 złotych (więcej o 20 złotych).

Czytaj też: Ceny paliw, prądu i gazu pogłębiają kłopoty komunikacji. Będą podwyżki i cięcia?

W przypadku biletów miesięcznych (30-dniowych) stawka w Olsztynie będzie identyczna z tą, jaka obowiązuje m.in. w Rzeszowie i Kielcach, a niższa od cen w Zielonej Górze (130 zł), Bydgoszczy (148), Toruniu (126) czy Płocku (122).

- Zaproponowana taryfa nie odbiega od cen w porównywalnych do Olsztyna miastach - mówi dyrektor Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie Marcin Szwarc. - Przypomnijmy, że imienne bilety miesięczne czy 30-dniowe od 2017 roku kosztowały 80 złotych. Wówczas cena została obniżona z 88 złotych, a jeszcze wcześniej, czyli przed końcem 2015 roku, sieciowy bilet kosztował 110 złotych - wskazuje Szwarc.

Przegłosowana w środę zmiana cen biletów wejdzie w życie od 1 lipca.

Drożej Kolejami Śląskimi 

Od poniedziałku (16 maja) spółka Koleje Śląskie wprowadziła nową taryfę. Zakłada ona kilkunastoprocentrowy - według przewoźnika - wzrost cen, preferowanie jednolitej stawki kilometrowej, przy ograniczeniu ofert liniowych i rezygnację z ofert na okres pandemii lub mało popularnych.

Czytaj też: Koleje Śląskie podnoszą ceny biletów

Nowe bilety odcinkowe 5-dniowe imienne (tam i z powrotem) kosztują do 5 km 42,50 zł, do 20 km - 76,50 zł, a do 50 km - 144,50 zł. Bilety odcinkowe miesięczne kosztują do 5 km 110 zł, do 20 km - 200 zł, a do 50 km - 332 zł (wcześniej odpowiednio 94 zł, 148 zł i 290 zł).

Z oferty wycofano znaczną część biletów liniowych, umożliwiających tańsze podróżowanie na niektórych odcinkach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!