Do wielkopolskich szkół przyjęto już ponad 5720 uczniów z Ukrainy

Do wielkopolskich szkół przyjęto już ponad 5720 uczniów z Ukrainy
(Fot. Shutterstock)
Od 24 lutego do wielkopolskich szkół przyjęto już ponad 5720 uczniów z Ukrainy – powiedziała Magdalena Miczek z Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Do przedszkoli w regionie przyjęto niemal 850 dzieci.

Miczek powiedziała, że według ostatnich danych Kuratorium Oświaty w Poznaniu, "od 24 lutego do wielkopolskich szkół, do klas ogólnodostępnych, zostało przyjętych 5322 uczniów, a także 407 uczniów do oddziałów przygotowawczych utworzonych po 24 lutego, czyli łącznie 5729 osób".

Dodała, że w całym regionie od 24 lutego do przedszkoli przyjęto łącznie 849 dzieci z Ukrainy.

- Jeżeli chodzi o stolicę regionu, czyli Poznań, to do tej pory przyjęto 1338 osób do oddziałów ogólnodostępnych. W Poznaniu już wcześniej, przed 24 lutego funkcjonowało 27 oddziałów przygotowawczych, uczniowie mogli więc zostać przyjęci również do tych oddziałów, szczególnie, że obecnie zwiększona została możliwość liczebności tych oddziałów z 15 do 25 osób - powiedziała.

- W powiecie poznańskim po 24 lutego zostały utworzone cztery nowe oddziały przygotowawcze i tam uczy się obecnie 75 dzieci. Natomiast w oddziałach ogólnodostępnych jest 851 uczniów z Ukrainy - dodała.

Czytaj też: Premier: byliśmy w stanie sami zorganizować pomoc dla Ukraińców

Miczek zaznaczyła, że według ostatnich danych ok. 30 proc. gmin w Wielkopolsce w ogóle nie przyjęło uczniów z Ukrainy, ale - jak wskazała - wynika to m.in. z tego, że na terenach tych gmin nie przebywają obecnie uchodźcy.

Jak wskazała, Poznań i powiat poznański przyjmują największą liczbę uczniów z Ukrainy, natomiast są gminy, które procentowo przyjmują więcej - w odniesieniu do ogólnej liczby uczniów na ternie gminy. Dodała, że według ostatniego takiego zestawienia, z 16 marca, na przykład gmina Rychtal w powiecie kępińskim, gdzie do szkoły podstawowej uczęszcza 299 osób, po 24 lutego przyjęto 22 uczniów ukraińskich, więc procentowo jest to 7,4. "Podobnie w gminie Baranów, także w powiecie kępińskim, uczniowie z Ukrainy stanowią 4,3 proc. Następnie, gmina Buk w powiecie poznańskim przyjęła w ostatnich dniach 51 uczniów, co stanowi 4,1 proc. Dla porównania Poznań, który ma ponad 40 tys. uczniów, w tym zestawieniu, czyli na dzień 16 marca, przyjął 764 uczniów, co stanowiło 1,8 proc. ogólnej liczby uczniów" - wskazała Miczek.

W porównaniu z danymi z ub. tygodnia, liczba uczniów przyjętych do wielkopolskich szkół po 24 lutego wzrosła - tydzień do tygodnia - z 3281 do 5729 osób, z kolei liczba dzieci przyjętych do przedszkoli w regionie wzrosła z 311 do 849 dzieci.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!