Piontkowski: nie ma zgody na podwyższanie wynagrodzenia o duże kwoty bez rozmowy o pragmatyce zawodowej

 • PAP
 • 30 marca 2022 - 13:33
Piontkowski: nie ma zgody na podwyższanie wynagrodzenia o duże kwoty bez rozmowy o pragmatyce zawodowej
Wiceszef MEiN Dariusz Piontkowski (fot. MEiN)
Nie ma zgody politycznej, by w prosty sposób podwyższać wynagrodzenie o bardzo duże kwoty bez jednoczesnej rozmowy o pragmatyce zawodowej, w tym o pensum nauczycieli - mówił po zakończeniu oświatowej części posiedzenia Rady Dialogu Społecznego wiceszef MEiN Dariusz Piontkowski.

Wiceminister ocenił, że "gdyby budżet państwa było stać na 20-procentową podwyżkę wynagrodzenia nauczycieli bez żadnych zmian związanych z pragmatyką zawodową, to taka propozycja ze strony rządu by padła".

Czytaj także: Dwa razy tyle, co inflacja. Takiej podwyżki oczekują nauczyciele

Dodał, że MEiN proponowało podwyżkę o 30 proc., ale z jednoczesnymi innymi zmianami i na to nie zgodziły się związki zawodowe.

Przypomniał, że zgodnie z nowelizacją Karty nauczyciela, uchwaloną w ubiegłym tygodniu przez Sejm, tzw. średnie wynagrodzenie nauczycieli ma wzrosnąć od 1 maja br. o 4,4 proc. Projekt nowelizacji przygotowali posłowie PiS. Nowela będzie przedmiotem prac Senatu.

Zapytany o to, czy możliwa jest większa podwyżka niż 4,4 proc., odpowiedział, że "w tej chwili nie widzi żadnej innej propozycji w tej sprawie".

"Do rozmów trzeba wrócić. Rozumiem, że ta propozycja poselska, która zwiększa wynagrodzenia o 4,4 proc. jest propozycją przejściową na najbliższe miesiące. Do rozmów na temat statusu nauczycieli i ich wynagrodzeń trzeba wrócić" - podkreślił.

Piontkowski wyjaśnił również, że drugim tematem związanym z edukacją, który był poruszony na Radzie Dialogu Społecznego, było przyjęcie uczniów z Ukrainy do polskiego systemu edukacji.

"Przedstawiliśmy te rozwiązania prawne, które już funkcjonują i odpowiedzieliśmy na pytania" - powiedział.

TAGI
KOMENTARZE12

 • Obywatel 2022-03-30 22:12:31
  Do Obywatel : głosując oczywiście.
 • Obywatel 2022-03-30 22:04:44
  Do ECH: a Ciebie ktoś upoważnił do obrażania każdego kto ma inne zdanie niż ty ? Społeczeństwo się samo wypowiedziało głodując na obecny rząd po strajku nauczycieli. Dali nadal mandat do rządzenia . Połowa etatu to 20 godzin zegarowych ,godziny ponadwymiarowe to potwierdzają ,inaczej byłyby to g...odziny nadliczbowe . Możesz się tam wić jak padalec ale takie są fakty.  rozwiń
 • ECH 2022-03-30 21:40:28
  @Obywatel - kolejny, który powiela bzdety o "niecałej połowie etatu"... Jest 40 godzin etatu, trollu. Nie wypowiadaj się w imieniu społeczeństwa, bo nie jesteś do tego uprawniony. Poza tym społeczeństwo zgadza się na te wszystkie wały, które wymieniłam? (A to tylko wierzchołek góry lodowej...) No, brawo, obywatelu  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!