PARTNERZY PORTALU

Konin pierwszym miastem w Polsce z wodorową komunikacją. "Do odważnych świat należy"

Konin pierwszym miastem w Polsce z wodorową komunikacją. "Do odważnych świat należy"
– Jesteśmy świadomi, że robimy coś w zgodzie z europejskimi i polskimi trendami – mówi Piotr Korytkowski, prezydent Konina. (fot. konin.pl)

Na początku lipca na ulice Konina wyjedzie pierwszy wodorowy autobus. W ten sposób miasto stanie się liderem wodorowej komunikacji w Polsce. Plany idą jeszcze dalej. Jak ma wyglądać wodorowa wizja Konina? Rozmawiamy z prezydentem miasta Piotrem Korytkowskim.
 • Pierwszy autobus wodorowy pojawi się w taborze MZK Konina 7 lipca. Dostawcą autobusu na wynajem długookresowy jest Solaris.
 • W wodór będzie go zaopatrywać mobilna stacja tankowania należąca do dostawcy wodoru, czyli Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZEPAK).
 • W planach miasta jest zakup kolejnych autobusów. Prezydent liczy na pieniądze z krajowych funduszy (m.in. NFOŚiGW), ale też Funduszu Sprawiedliwej Transformacji i KPO. 

Cztery lata temu radzono panu, aby - zamiast inwestować w wodór - wybudował pan w Koninie Bajkonur i wysyłał rakiety w kosmos...

Piotr Korytkowski, prezydent Konina: - To była reakcja na innowacyjny projekt, który zaproponowaliśmy jako jeden z elementów rozwoju gospodarczego. W strategii rozwoju miasta mamy wyznaczoną nową ścieżkę – tam zapisaliśmy m.in. tematy dotyczące gospodarki wodorowej, szczególnie tej związanej z energetyką.

Na początku tej drogi zdarzało się, że niektórym wodór kojarzył się wyłącznie z lotami w kosmos czy katastrofą sterowca w latach 30. XX wieku. Teraz, w trzeciej dekadzie XXI wieku, sprawy wyglądają zgoła inaczej – opanowaliśmy ten trudny, wysoce wybuchowy pierwiastek, podstawowy we wszechświecie.

Możemy go wykorzystywać do rozwoju czystej energetyki. Za moment to nastąpi. Ważne, żebyśmy w tej chwili wsiedli do pociągu, który na razie stoi na stacji, ale zaraz odjedzie. Ci, którzy będą pierwsi, będą mieli największą wiedzę i doświadczenie, ale i największe możliwości związane z rozwojem gospodarki opartej na wodorze.

Czytaj też: Pierwszy autobus wodorowy w Polsce będzie jeździł w Koninie

Wy chcecie być pierwsi. I będziecie.

- Pierwszy autobus wodorowy pojawi się w taborze MZK Konin 7 lipca. To wynajem długookresowy (na 4 lata), ale - biorąc pod uwagę, że uwzględniliśmy te działania w strategii rozwoju miasta - odhaczamy poszczególne jej punkty.

Mamy dostawcę autobusu, którym jest Solaris, mamy dostawcę wodoru, czyli Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZEPAK). Zobaczymy teraz, jak będzie wyglądała eksploatacja tego autobusu.

Na pewno jednak to autobus czysto ekologiczny. Tankowany będzie zielonym wodorem (pochodzącym z OZE). Jesteśmy świadomi, że robimy coś w zgodzie z europejskimi i polskimi trendami.

Solaris Urbino 12 hydrogen wyjedzie na ulice Konina już w lipcu. (fot. konin.pl) Solaris Urbino 12 hydrogen wyjedzie na ulice Konina już w lipcu. (fot. konin.pl)

 Czytaj też: Transport, energetyka, biznes: wodorowe projekty ruszają w wielkopolskich miastach

Mówi pan o Europie. Niedawno jednak pojawiła się informacja, że francuskie Montpellier rezygnuje z autobusów wodorowych – ze względu na koszty stawia jednak na elektryki. To jeszcze niezwykle kosztowne przedsięwzięcie. Proszę powiedzieć, jaki to koszt i jak widzi pan perspektywę dalszego finansowania rozwoju takiej komunikacji.
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (3)

 • Piotr, 2022-05-25 13:44:02

  490 zl netto za 1 km, troche dużo. A po ile bilety?
 • Łukasz, 2022-05-24 23:39:58

  I to mi się podoba! Toyota od lat udowadnia, że napęd wodorowy ma sens i się sprawdza. Taka komunikacja zbiorowa, zapowiada się dobrze.
 • antypisior , 2022-05-24 10:28:51

  To teraz własny elektrolizer i kilka wiatraków z których będzie wodrór

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!