Największą wartością służb melioracyjnych jest dobrze przygotowana kadra

Pięćdziesiąt lat firmy, która działa nieprzerwanie, choć pod różnymi nazwami, to we współczesnych czasach niezwykłe osiągnięcie.
Arkadiusz Błochowiak, dyrektor Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu: Początkowo sprawy zagadnień melioracyjnych i gospodarki wodnej w rolnictwie, eksploatacji oraz zagospodarowania użytków zielonych, a także utrzymania urządzeń i nadzoru nad działalnością spółek wodnych prowadzone były przez Wydział Rolnictwa i Leśnictwa Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej, Oddział Melioracji i Użytków Zielonych.
1 października 1964 roku powstała samodzielna państwowa jednostka budżetowa pod nazwą Wojewódzki Zarząd Wodnych Melioracji w Poznaniu. Zarząd podlegał bezpośrednio Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej. Na szczeblu powiatowym utworzono powiatowe inspektoraty wodnych melioracji, podległe merytorycznie Wojewódzkiemu Zarządowi Wodnych Melioracji w Poznaniu. Pierwszym dyrektorem zarządu został nieżyjący już Tadeusz Babś.
W 2014 roku przypada kilka ważnych jubileuszy.
– Niewątpliwie dla nas jednym z najważniejszych jest 25 rocznica wolnych wyborów w Polsce. Nie mniej ważny jubileusz to piętnastolecie powstania samorządów wojewódzkich i powiatowych. W skali europejskiej obchodziliśmy jubileusz dziesięciolecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Wielkopolska szczyci się, przypadającym również w tym roku, jubileuszem pięćdziesięciolecia powstania wyodrębnionych samodzielnych służ melioracyjnych.
Czytaj też: Emerytury, komunalizacja, in vitro... Prezydent z lewicy to zupełnie inna bajka?
Jak w skrócie określi pan minione pół wieku?
– To czas wielu reform, między innymi zmieniono liczbę i granice województw, powstały też samorządy. Przez cały ten okres melioracja i gospodarka wodna były i są nadal istotnym elementem naszej gospodarki. Rozwijające się rolnictwo i przemysł, w tym rolno-spożywczy, wymagają coraz większej ilości wody. Z drugiej strony nawiedzające nasz region susze i powodzie nakładały na służby melioracyjne i gospodarki wodnej konieczność podejmowania działań interwencyjnych, organizacyjnych oraz utrzymaniowych, zmierzających do racjonalnego gospodarowania wodą, a przede wszystkim zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom regionu.
Czytaj też: Centralny cennik opłat za wodę i ścieki?
Nie da się przecenić również okresu, kiedy zarząd prowadził wiele innych inwestycji związanych z budownictwem rolniczym, obiektami kultury czy służbą zdrowia. W okresie tych 50 lat zmieniały się nazwy, zmieniało się kierownictwo, zmieniali się ludzie, nie zmieniało się jednak racjonalne i odpowiedzialne podejście do zagadnień melioracyjnych i gospodarki wodnej, w tym podejście proekologiczne, zgodne z zasadami ochrony środowiska.
Ważnym momentem w historii służb melioracyjnych było połączenie w 1973 roku Wojewódzkiego Zarządu Wodnych Melioracji z Wojewódzkim Inspektoratem Zaopatrzenia Rolnictwa i Wsi w Wodę. Odpowiednio połączono też jak już wspomniałem właściwe inspektoraty powiatowe.
Nie bez znaczenia była reforma administracyjna.
– Reforma z 1975 roku spowodowała podzielenie zarządu na pięć jednostek funkcjonujących w ówczesnych województwach: poznańskim, kaliskim, konińskim, pilskim i leszczyńskim. Kolejna z 1999 roku, wraz z powstaniem samorządu województwa, spowodowała połączenie Wojewódzkich Zarządów Inwestycji Rolniczych na podstawie Uchwały Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z 22 lutego 1999 roku w jedną jednostkę budżetową, obecnie jednostkę samorządu województwa, o nazwie Wielkopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu.
Z perspektywy 50 lat wyraźnie widać, że największą wartością zarządu była i jest dobrze przygotowana kadra. Wiele osób pracuje już ponad czterdzieści lat, jednocześnie przybywają młodzi. Zdecydowana większość pracowników ukończyła renomowane uczelnie w Poznaniu. W ciągu 50 lat przez tę instytucję przewinęło się ponad dwa tysiące pracowników.
Zmieniło się też diametralnie patrzenie na wodę i ekologię. Jestem przekonany, że nadal będziemy mieć stałe miejsce w rolnictwie i gospodarce wodnej województwa wielkopolskiego i cieszyć się wspólnymi osiągnięciami.
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.