PARTNERZY PORTALU

Resort klimatu chce rozruszać płytką geotermię wykorzystywaną przez pompy ciepła

    PAP/KO    24 maja 2022 - 10:30
Resort klimatu chce rozruszać płytką geotermię wykorzystywaną przez pompy ciepła
Od 40 do 55 proc. powierzchni Polski obejmują różnego rodzaju zbiorniki geotermalne, które w przyszłości mogą zostać wykorzystane (fot.geotermiapodhalańska)

Resort klimatu i środowiska przygotował wieloletni program rozwoju geotermii w Polsce, który uwzględnia potencjał tzw. płytkiej geotermii pod wykorzystanie gruntowych pomp ciepła - poinformował wiceminister Piotr Dziadzio. Dodał, że koszt realizacji całego programu to blisko 50 mld zł.
  • Program promuje wykorzystanie energii pochodzącej w płytkich części Ziemi, czyli z głębokości sięgającej do 150 metrów, która jest dostępna przez 365 dni.
  • Program zakłada również stworzenie specjalnego obszaru, gdzie technologia gruntowych pomp ciepła miałaby być rozwijana. Chodzi o tzw. hub technologiczno-biznesowy.
  • Perspektywiczne obszary występują na znacznym obszarze Polski: w północno-zachodniej i centralnej części kraju, w Karpatach Wewnętrznych, głównie niecce podhalańskiej, w mniejszym stopniu Karpatach Zewnętrznych: w zapadlisku przedkarpackim, oraz w Sudetach i bloku przedsudeckim.

Wiceminister klimatu i środowiska oraz Główny Geolog Kraju Piotr Dziadzio wyjaśnił, że chodzi o dokument pt. "Wieloletni Program Rozwoju Wykorzystania Zasobów Geotermalnych w Polsce", który jest mapą drogową rozwoju geotermii do 2040 roku, z perspektywą do 2050 roku.

- Dokument składa się z dziewięciu punktów, uwzględniających potencjał geotermii płytkiej z wykorzystaniem głównie gruntowych pomp ciepła w zakresie mocy 30 kW i ponad 200 kW. Program promuje wykorzystanie energii pochodzącej w płytkich części Ziemi, czyli z głębokości sięgającej do 150 metrów, która jest dostępna przez 365 dni - jest to stabilne i bezpieczne odnawialne źródło energii - poinformował Dziadzio.

Czytaj też: Geotermia w Polsce to niewykorzystany potencjał. Do realizacji planów wciąż daleko

Wiceminister wyjaśnił, że program zakłada również stworzenie specjalnego obszaru, gdzie technologia gruntowych pomp ciepła miałaby być rozwijana. - Chodzi o tzw. hub technologiczno-biznesowy. W dokumencie ujęte są również obszary nisko-, średnio- i wysokotemperaturowej geotermii w tym systemy binarne czy też oparte na szeroko rozumianym cieple suchych skał. Dokument uwzględnia zagadnienia magazynowania energii i ciepła, wykorzystanie wód powierzchniowych, kopalnianych czy odpadowych oraz minimalizowanie ryzyka inwestycyjnego i proponowane zmiany legislacyjne, które mają wpływ na rozwój tego obszaru - dodał.

Dziadzio wskazał, że geotermalna strategia zakłada również kwestie związane z finansowaniem i koordynacją zadań. Opiera się na trzech podstawowych filarach: badaniach, wykonywaniu i realizacji instalacji pilotażowych oraz wdrożeniach, jak również edukacji i promocji. - Jest dokumentem, który realizuje również politykę energetyczną Polski do 2040 r. oraz Politykę Surowcową Kraju 2050. Powstał on z myślą o pełnej koordynacji wszystkich obszarów wykorzystujących energię Ziemi w kontekście uzupełnienia realizowanego zadania jakim jest niezależności i bezpieczeństwo energetyczne kraju - zwrócił uwagę.

Czytaj też: Wielkie wsparcie dla geotermii. "Niemal połowa Polski z potencjałem"

Koszt to 50 mld zł

Zgodnie z dokumentem, koszt realizacji programu rozwoju geotermii w Polsce ma wynieść blisko 50 mld zł przy dofinansowaniu z budżetu państwa, NFOŚiGW, NCBR, czy KPO na poziomie 12 mld zł.
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!