PARTNERZY PORTALU

Łatwiejsze podróżowanie między Poznaniem a Szczecinem

    AKC    25 maja 2022 - 21:37
Łatwiejsze podróżowanie między Poznaniem a Szczecinem
Pociąg przy nowym peronie w Reptowie (fot. Łukasz Brylowski/PKP PLK)

Na ponad dwudziestu przystankach pasażerowie korzystają z dostępnych peronów. Prace w Reptowie, Miedwiecku i Grzędzicach pozwolą od końca lipca wygodnie wsiadać do pociągów z kolejnych obiektów. Pociągi sprawniej pojadą nowymi torami między Stargardem a Szczecinem Dąbiem.
  • PKP Polskie Linie Kolejowe zmieniają warunki podróży dzięki inwestycji między Poznaniem a Szczecinem.
  • Po zakończeniu inwestycji czas przejazdu między miastami skróci się do 2 godzin.
  • Projekt za ponad 4 mld zł jest współfinansowany z unijnego programu „Łącząc Europę” (CEF)

Na stacji w Reptowie oraz na przystankach w Miedwiecku i Grzędzicach kończy się budowa nowych peronów. Będą wyższe, szersze i dłuższe, co pozwoli pasażerom wygodniej wsiadać i wysiadać z pociągów. Przystanki zostaną dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Wykonane zostaną wygodne dojścia i antypoślizgowa nawierzchnia wraz ze ścieżkami naprowadzającymi dla osób niewidomych i niedowidzących.

W Reptowie bezpieczne i wygodne dojście na perony zapewni przejście pod torami. Zamontowane zostaną nowe wiaty i ławki. Jaśniejsze LED-owe oświetlenie ułatwi bezpieczne podróżowanie po zmroku. Orientację w podróży ułatwią tablice z czytelnym oznakowaniem i gabloty z rozkładami jazdy. Obok przystanków będą stojaki na rowery.

Bezpieczniejszy ruch pociągów, samochodów, pieszych i rowerzystów

W Reptowie, Miedwiecku i Grzędzicach modernizowane są przejazdy kolejowo-drogowe. Efektem prac będzie wyższy poziom bezpieczeństwa ruchu kolejowego i drogowego, m.in. dzięki zamontowaniu nowych rogatek, sygnalizacji świetlnej, oświetlenia i kamer. Chodnik oraz ścieżki rowerowe zwiększą bezpieczeństwo pieszych oraz rowerzystów.

Pociągi między Stargardem a Szczecinem Dąbiem pojadą po dwóch nowych torach

W 23 miejscowościach na trasie między Poznaniem a Szczecinem można wygodniej wsiadać do pociągów z nowych peronów. Polskie Linie Kolejowe sukcesywnie zwiększają komfort podróży. Tylko na zachodniopomorskiej i lubuskiej części trasy to perony w Podleścu, Mierzęcinie, Bierzwinku, Rębuszu, Starym Klukomiu, Choszcznie, Ziemomyślu, Dolicach, Morzycy, Kolinie, Grzędzicach, Miedwiecku, Reptowie i Szczecinie Zdunowie. Modernizacja zwiększy komfort podróży na ponad 30 stacjach i przystankach.

Czytaj też: Małopolskie: Powstanie nowa linia kolejowa Podłęże - Piekiełko

Na 190 km trasie Poznań - Szczecin, rozkładowe przejazdy pociągów i roboty zapewnia odpowiednia organizacja inwestycji. Dwa nowe tory z siecią trakcyjną i nowoczesnymi urządzeniami sterowania są już gotowe m.in. na szlakach Poznań - Wronki, Słonice - Choszczno oraz Reptowo - Szczecin Dąbie. Jeden tor wykonano m.in. na odcinkach Drawiny - Dobiegniew, Dobiegniew - Rębusz, Choszczno - Dolice i Stargard – Reptowo.

W III kwartale br. pociągi pojadą drugim nowym torem między Stargardem a Reptowem – czyli między Stargardem a Szczecinem Dąbiem podróże pociągiem, już po dwóch torach, będą sprawniejsze.

Krótsze podróże koleją między Poznaniem a Szczecinem

Po zakończeniu inwestycji czas przejazdu między Poznaniem a Szczecinem skróci się. Po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń, najszybsze pociągi pokonają trasę z prędkością 160 km/h, w czasie poniżej 2 godzin. Zwiększy się przepustowość linii - możliwy będzie przejazd większej liczby pociągów i uruchomienie dodatkowych połączeń dalekobieżnych oraz regionalnych.

Linia zapewni lepsze warunki przewozu towarów. E59 jest częścią europejskiego korytarza transportowego, prowadzącego z Dolnego Śląska m.in. do zachodniopomorskich portów. Nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym oraz lokalne centra sterowania w Poznaniu i Stargardzie zwiększą bezpieczeństwo.

Czytaj też: Obok katowickiego lotniska powstaje nowa stacja kolejowa

Inwestycja „Prace na linii kolejowej E59 na odcinku Poznań Główny - Szczecin Dąbie” warta ponad 4 miliardy złotych jest współfinansowana z instrumentu Unii Europejskiej „CEF” („Łącząc Europę”). Podróżni skorzystają z zasadniczych efektów prac w 2023 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!