Usługi przez internet udostępniała większość jednostek administracji publicznej, w tym wszystkie urzędy administracji samorządowej. 99,9 proc. jednostek korzystało z dostępu do internetu za pomocą stałego łącza w technologii DSL. Zdalny dostęp do zasobów jednostki umożliwiało 96,4 proc. urzędów wynika z danych GUS.
Udogodnienia wynikające z korzystania z mobilnego dostępu do internetu powodują potrzebę wyposażania pracowników w odpowiednie urządzenia. W 2021 r. 88,5 proc. jednostek administracji publicznej zapewniało swoim pracownikom urządzenia przenośne pozwalające na mobilne łączenie się z internetem w celach służbowych. Badane jednostki w urządzenia takie wyposażały 29,7 proc. pracowników - podaje GUS.
Duży wybór funkcjonalności, możliwość przechowywania, przetwarzania i udostępniania dokumentów w wersji cyfrowej - to główne zalety systemu Elektronicznego Zarządzania Dokumentacją.
W 2021 r. 83,1 proc. jednostek administracji publicznej deklarowało korzystanie z systemu EZD, przy czym znacznie częściej stosowano go w jednostkach administracji rządowej (94,5 proc.) niż w jednostkach administracji samorządowej (82,6 proc.).
Web Content Accesibility Guidelines (WCAG) to międzynarodowy standard dostępności stron internetowych. Stworzenie strony internetowej zgodnej z kryteriami WCAG 2.1 AA oznacza jej dostępność dla użytkowników niezależnie od ich niepełnosprawności, wieku, używanego sprzętu i oprogramowania. Szczegółowe kryteria określa wprowadzona 4 kwietnia 2019 r. Ustawa o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych.
Czytaj też: Obszary wiejskie nie chcą być wykluczone. Cyfryzacja przestaje raczkować
W 2021 r. 95,4 proc. głównych stron internetowych jednostek administracji publicznej spełniało wymogi tej ustawy, w tym wszystkie główne strony urzędów marszałkowskich.
Coraz więcej jednostek administracji publicznej posiada stronę internetową dostępną również w wersjach obcojęzycznych. W 2021 r. dostosowanie strony WWW dla obcokrajowców deklarowała ponad jedna trzecia urzędów.
Z myślą o użytkownikach urządzeń mobilnych jednostki administracji publicznej dostosowują witryny internetowe do efektywnej i wygodnej formy. W 2021 r. 93,3 proc. urzędów deklarowało posiadanie strony WWW zoptymalizowanej pod kątem urządzeń mobilnych.
Największy odsetek podmiotów posiadających tak przygotowane witryny internetowe odnotowano w urzędach administracji rządowej (95,5 proc.).
W 2021 r. 67,8 proc. jednostek administracji publicznej udostępniało on-line dane z rejestrów publicznych lub innych zasobów danych gromadzonych w urzędzie
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP
Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!