PARTNERZY PORTALU
województwo dolnośląskie

WOJEWÓDZTWO DOLNOŚLĄSKIE

W Dolnośląskiem frekwencja w ostatnich (2018r.) wyborach samorządowych, biorąc pod uwagę wybory do sejmiku wojewódzkiego, wyniosła 53,01%. Poza kandydatami Prawa i Sprawiedliwości, którzy w całym województwie dolnośląskim uzyskali największą ilość głosów, oraz Platformy.Nowoczesnej Koalicji Obywatelskiej, znacznym poparciem mogli cieszyć się kandydaci KWW BEZPARTYJNI SAMORZĄDOWCY.

W skład Sejmiku Województwa Dolnośląskiego wchodzi 36 radnych, których kadencja, podobnie jak w przypadku każdego tego typu organu uchwałodawczego w Polsce, trwa 5 lat. Od 2006 roku, w trzech kolejnych kadencjach sejmiku, najwięcej radnych reprezentowało Platformę Obywatelską, jednak w wyborach samorządowych w 2018 roku to kandydaci Prawa i Sprawiedliwości zdobyli największą (14) liczbę mandatów. Siedziba Sejmiku znajduje się we Wrocławiu.

Od 13 lutego 2014 roku marszałkiem województwa, powołanym na to stanowisko przez sejmik, został Cezary Przybylski z Platformy Obywatelskiej (obecnie reprezentuje Bezpartyjnych Samorządowców). Stanowisko wojewody dolnośląskiego zajmuje Paweł Hreniak (PiS).

fot.: shutterstock.comSEJMIK WOJEWÓDZTWA


MIASTA I GMINY

POWIATY