PARTNERZY PORTALU
województwo podlaskie

WOJEWÓDZTWO PODLASKIE

Podlasie jest jednym z chłodniejszych obszarów Polski i, w stosunku do reszty kraju, charakteryzuje się bardziej surowym klimatem. Nie bez przyczyny jedno z podlaskich miast – Suwałki, uważane jest za „polski biegun zimna”. Niższe przeciętne temperatury skutkują m.in. skróconym okresem wegetacji roślin, który wynosi od 190 do 205 dni w ciągu roku.

Województwo podlaskie położone jest na terenie Niziny Mazowieckiej, Pojezierza Suwalskiego i Niziny Podlaskiej. Na obszarach północnych znajdują się najwyższe wzniesienia tego rejonu, który obfituje w malownicze pojezierza: Zachodniosuwalskie, Wschodniosuwalskie, Ełckie.

W Odrynkach, na niewielkiej wysepce położonej na rozlewiskach Narwi, znajduje się unikalna prawosławna pustelnia dla mnichów tzw. Skit Świętych Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich, zaś we wsi Kruszyniany znajdziemy najstarszy w Polsce drewniany meczet.

Podczas wyborów samorządowych przeprowadzonych w 2018 roku frekwencja w wyborach do sejmiku wojewódzkiego wyniosła 53% w skali całego regionu. Najwyższą frekwencję zanotowano w powiecie suwalskim (57,2%), najniższą zaś w mieście na prawach powiatu – Suwałkach (46,88%).
SEJMIK WOJEWÓDZTWA


MIASTA I GMINY

POWIATY