Partnerzy portalu

8 marca ruszy przyjmowanie wniosków o zwrot pieniędzy za odwołane imprezy turystyczne w Ukrainie

Od 8 marca 2022 r. ruszy przyjmowanie wniosków podróżnych oraz organizatorów turystyki o zwrot pieniędzy wpłaconych na imprezy turystyczne odwołane z powodu agresji Rosji na Ukrainę - informuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Wypłaty będą realizowane z Turystycznego Funduszu Pomocowego.
  • We wtorek, 8 marca, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny rozpocznie przyjmowanie wniosków podróżnych oraz organizatorów turystyki.
  • Wnioski mają dotyczyć zwrotu pieniędzy wpłaconych na imprezy turystyczne odwołane z powodu agresji Rosji na Ukrainę.
  • W terminie 14 dni od dnia pozytywnej weryfikacji, UFG dokona wypłaty z Turystycznego Funduszu Pomocowego.

Jak wyjaśnia Fundusz, zwrotom podlegają wyłącznie wpłaty za imprezy turystyczne zgodnie z definicją imprezy turystycznej (zapisanej w ustawie z 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych), z której wynika, że oferta organizatora turystyki stanowi imprezę turystyczną w sytuacji, gdy obejmuje ona co najmniej dwie usługi turystyczne (np. transport tam i z powrotem, zakwaterowanie, wyżywienie, atrakcje dodatkowe), tworzące jednolity program i objęte wspólną ceną.

Podkreśla, że środki z TFP nie są przeznaczone na zwrot wpłat za inne aktywności turystyczne, jak np. przejazd autokarem, koleją czy transport lotniczy.

Czytaj też: Samorządy, uchodźcy i Polacy, którzy przyjmą ich pod dach, otrzymają wsparcie

Fundusz informuje również, że pobyty sanatoryjne organizowane na podstawie innych przepisów nie są imprezami turystycznymi i nie obejmuje ich akcja zwrotów z TFP.

Dodaje, że zwrot środków będzie możliwy wyłącznie w przypadku złożenia przez organizatora imprezy turystycznej i podróżnego wniosków (każda strona składa osobno) ze zgodnymi danymi, które zostaną połączone. UFG dokonuje weryfikacji danych w złożonych wnioskach w ciągu 30 dni od dnia otrzymania późniejszego z tych wniosków.

Według UFG, w przypadku konieczności przeprowadzenia dodatkowego postępowania wyjaśniającego, termin może uleć przedłużeniu do 4 miesięcy. W terminie 14 dni od dnia pozytywnej weryfikacji, UFG dokona wypłaty z Turystycznego Funduszu Pomocowego na rzecz podróżnych, nie wcześniej jednak niż przed uzyskaniem od organizatora turystyki wpłat, których musi on dokonać wraz ze złożeniem swojego wniosku.

Czytaj też: Specustawa przyjęta. W dokumencie szereg rozwiązań dla dzieci z Ukrainy

Fundusz informuje, że wnioski można składać wyłącznie elektronicznie poprzez Portal TFG (www.tfg.ufg.pl) od 8 marca 2022 r., nie później niż przed upływem 14 dni od powiadomienia przez podróżnego lub organizatora o rozwiązaniu umowy o udział w imprezie turystycznej realizowanej na terytorium Ukrainy.

"Powiadomienie przez podróżnego o odstąpieniu od umowy o udział w imprezie turystycznej realizowanej na terytorium Ukrainy lub powiadomienie o rozwiązaniu umowy o udział w imprezie turystycznej przez organizatora turystyki uzasadniające dokonanie wypłaty ze środków TFP może nastąpić w terminie od 24 lutego 2022 r. do 24 marca 2022 r. włącznie" - podało UFG.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!