Partnerzy portalu

PARTNER SERWISU

8 mln zł na remont muzeum w Suwałkach

  • PAP
  • 6 kwietnia 2012 - 11:24
Po ponad dwóch latach znowu czynne jest Muzeum Okręgowe w Suwałkach, gdzie kosztem 8 mln zł odbywał się remont zabytkowego budynku.
Latem w Muzeum będzie można oglądać pierwsze wystawy czasowe, a nieco później wystawy stałe. Niewykluczone, że już wczesną jesienią zostanie zainstalowana wystawa o Alfredzie Wierusz-Kowalskim – jednak początkowo w okrojonym kształcie. Muzeum Okręgowe w Suwałkach (zabierz głos/oceń prezydenta) szuka dodatkowych środków na to przedsięwzięcie.

„Na tę wystawę przeznaczymy najwięcej czasu i funduszy, bo jest ona bardzo ważna dla naszego muzeum” – powiedział dyrektor muzeum Jerzy Brzozowski. Muzeum posiada tysiące dzieł, pamiątek, rodzinnych dokumentów i mebli artysty oraz rodziny Wierusz-Kowalskich. Ma też kilkadziesiąt cennych obrazów Alfreda Wierusz-Kowalskiego.

Alfred Wierusz-Kowalski był jednym z głównych przedstawicieli tzw. szkoły monachijskiej w malarstwie polskim drugiej połowy XIX wieku. Urodził się w 1849 r. w Suwałkach, zmarł w 1915 r. w Monachium. W Suwałkach w latach 70. XX wieku powstała ekspozycja malarza. Zupełnie nowa wystawa Alfreda Wierusz-Kowalskiego zostanie zaaranżowana i pokazana w 2013 roku. Wtedy zostanie otwarta również wystawa dotycząca obyczajów starożytnych Jaćwingów.

Suwalskie muzeum otrzymało 116 tys. euro na ten cel z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Litwa 2007-2013. Muzeum posiada ok. 70 tys. eksponatów dotyczących ludów bałtyjskich. Budynek muzeum został zbudowany w latach 1912-1913 jako gmach, funkcjonującego od 1900 roku, Towarzystwa Oszczędnościowo-Pożyczkowego w Suwałkach. Oprócz Towarzystwa, w budynku znalazły siedziby polskie organizacje oraz instytucje społeczne i kulturalne.

13 września 1919 r. w sali balowej Resursy rada miejska Suwałk podejmowała uroczystym obiadem, goszczącego z dwudniową wizytą w Suwałkach, naczelnika państwa Józefa Piłsudskiego. W 1956 r. część budynku przeznaczono na potrzeby tworzącego się społecznego muzeum.

W 1958 roku przemianowane zostało na Muzeum Regionalne Ziemi Suwalskiej, a potem na Muzeum Okręgowe w Suwałkach. W 2009 roku rozpoczął się remont generalny obiektu, który trwał ponad dwa lata. Teraz muzealnicy zajmują się tworzeniem ekspozycji i porządkowaniem magazynów.
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!