Partnerzy portalu

Badanie CBOS: w 72 proc. rodzin dzieci w wieku szkolnym wyjechały na wakacje

  • PAP/AKC
  • Opublikowano: 18 października 2021 - 13:18 | Zaktualizowano: 18 października 2021 - 13:41
72 proc. rodzin, w których są dzieci w wieku szkolnym podało, że wyjechały one na co najmniej tygodniowy wypoczynek, przy czym w 63 proc. rodzin wyjechały wszystkie dzieci, a w 9 proc. tylko część z nich. W 28 proc. rodzin nie wyjechało żadne dziecko - wynika z badania CBOS.
  • Tegoroczne wakacje szkolne po raz drugi odbywały się w trakcie pandemii COVID-19.
  • Mimo zniesienia ostatniego lata większości ograniczeń związanych z podróżowaniem, nadal utrudnione były wyjazdy w wielu popularnych zagranicznych kierunkach, a w Polsce i innych krajach obowiązywały różne restrykcje sanitarne.
  • W tym roku na co najmniej tygodniowy wypoczynek wyjechali uczniowie z 72 proc. gospodarstw domowych, w których są dzieci w wieku szkolnym, przy czym w 63 proc. przypadków na taki wypoczynek wyjechały wszystkie dzieci, a jedynie 9 proc. rodzin wysłało na takie wakacje tylko część z nich. W 28 proc. gospodarstw na wakacje nie wyjechało żadne dziecko w wieku szkolnym.

W porównaniu z poprzednimi wakacjami - pierwszymi w warunkach pandemii i związanych z nią ograniczeń - na co najmniej tydzień podczas letnich wakacji wyjechało w tym roku zdecydowanie więcej dzieci: ich odsetek wzrósł od ubiegłego roku o 26 punktów procentowych (z 46 proc. do 72 proc.), przy czym o 22 pkt. proc. przybyło gospodarstw, z których wyjechały wszystkie dzieci w wieku szkolnym, a o 4 pkt. proc. (z 5 proc. do 9 proc.) wzrósł odsetek tych, z których wyjechały tylko niektóre.

"Należy tu podkreślić, iż 2020 r. był jednym z najgorszych w historii naszych badań, jeśli chodzi o korzystanie przez dzieci i młodzież w wieku szkolnym z co najmniej tygodniowych wyjazdów podczas letnich wakacji" - zaznaczył CBOS. Jednocześnie dodano, że w latach 1993-2021 jedynie cztery razy zdarzyło się, że większość rodzin z dziećmi nie zdecydowała się na zorganizowanie dzieciom takiego wypoczynku (w latach 1993, 2004, 2005 oraz właśnie w roku 2020).

CBOS przypomina też, że ubiegłoroczny spadek nastąpił po bardzo dobrym pięcioletnim okresie, gdy większość badanych gospodarstw domowych, w których są dzieci w wieku szkolnym, deklarowała, że wszystkie z nich wyjechały na co najmniej tygodniowy letni wypoczynek poza miejsce zamieszkania. "W tym roku deklaracje w tej kwestii są niemal takie same jak w rekordowym roku 2018 i wynika z nich, że w drugie lato przypadające na okres pandemii wyjechało więcej dzieci i młodzieży w wieku szkolnym niż w bezpośrednio poprzedzającym pandemię roku 2019" - wskazał CBOS.

Czytaj też: Bon turystyczny nie będzie jednorazowy?

Jak podał, z przeprowadzonych analiz wielozmiennowych wynika, iż czynnikiem najbardziej różnicującym deklaracje dotyczące korzystania przez uczniów z przynajmniej tygodniowego wypoczynku wyjazdowego w czasie letnich wakacji jest poziom dochodów gospodarstw domowych.

W gospodarstwach domowych z dochodem do 999 zł na jedną osobę 39 proc. respondentów podało, że na co najmniej tygodniowy wypoczynek nie wyjechało żadne z dzieci, 10 proc. - że nie wszystkie, 51 proc. - że wszystkie; wśród respondentów z dochodem od 1000 do 1499 zł: 48 proc. nie wyjechało żadne z dzieci, 22 proc. - nie wszystkie, 31 proc. - wszystkie wyjechały; przy dochodzie od 1500 do 1999 zł: 22 proc. nie wyjechało żadne z dzieci, 9 proc. - nie wszystkie, 69 proc. - wszystkie wyjechały; przy dochodzie od 2000 do 2999 zł: 20 proc. - nie wyjechało żadne, 80 proc. - wyjechały wszystkie; przy dochodzie powyżej 3000 zł: 4 proc. - nie wyjechało żadne, 12 proc. - wyjechały nie wszystkie, 84 proc. - wyjechały wszystkie dzieci.

Korzystanie przez dzieci z co najmniej tygodniowego letniego wypoczynku poza miejscem zamieszkania wyraźnie różnicuje także ogólna sytuacja materialna gospodarstwa domowego. W tych, które oceniają swoje warunki, jako złe w 58 proc. na co najmniej tygodniowy wypoczynek nie wyjechało żadne dziecko, a w 42 proc. wyjechały wszystkie; wśród oceniających warunki jako średnie: nie wyjechało żadne dziecko - 34 proc. gospodarstw, wyjechały nie wszystkie dzieci - 9 proc., wyjechały wszystkie dzieci - 57 proc.; wśród oceniających warunki jako dobre: nie wyjechało żadne dziecko - 22 proc. wyjechały nie wszystkie - 10 proc., wyjechały wszystkie dzieci - 68 proc.

Kolejną ważną zmienną jest miejsce zamieszkania - znacznie większą szansę na wypoczynek miały dzieci miejskie, niż wiejskie. Istotny jest też poziom wykształcenia badanych przedstawicieli gospodarstw domowych - im jest on wyższy, tym większa szansa, że uczniowie wyjechali na wakacje.

W czasie tegorocznych letnich wakacji, podobnie jak w poprzednich latach, w większości przypadków co najmniej tygodniowe wyjazdy wypoczynkowe uczniów były realizowane wyłącznie w kraju - 80 proc.; 13 proc. - częściowo w kraju, a częściowo za granicą; 7 proc. wypoczywało wyłącznie za granicą.

Czytaj też: Bon turystyczny obejmie także przyszłe wakacje?

Respondenci zapytani, dlaczego dzieci w wieku szkolnym z ich gospodarstwa domowego nie wyjechały na choćby tygodniowy letni wypoczynek, w 24 proc. odpowiedzieli, że nie chciały wyjeżdżać. 23 proc. jako powód podało brak pieniędzy, 22 proc. wskazało na brak czasu (uczniów lub opiekunów), 16 proc. - brak możliwości wyjazdu, brak zorganizowanego wypoczynku. 13 proc. respondentów wskazało, że nie muszą wyjeżdżać, mogą odpoczywać w domu, 8 proc., że dzieci są potrzebne w domu, w gospodarstwie rolnym, 8 proc., że dzieci pracowały zarobkowo, 5 proc., że stan zdrowia nie pozwalał im na wyjazd, 4 proc. że dzieci są zbyt małe.

W badaniu pytano też o wyjazdy dłuższe - co najmniej dwutygodniowe. W trakcie ostatnich letnich wakacji na taki wypoczynek wysłało dzieci w wieku szkolnym blisko 32 proc. gospodarstw domowych, w którym są uczniowie. Jeżeli decydowano się wysłać uczniów na co najmniej dwutygodniowy wypoczynek poza miejsce zamieszkania, to na ogół wyjeżdżały wszystkie dzieci lub młodzież w wieku szkolnym. Tak jak w przypadku wyjazdów co najmniej tygodniowych, także na wyjazdy dłuższe częściej miały szansę dzieci miejskie niż wiejskie. Także dłuższe wyjazdy były głównie krajowe.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!