Partnerzy portalu

Będą promować nowe technologie

  • PAP
  • 31 marca 2013 - 13:35
84 gospodarstwa rolne skupia Wielkopolska Sieć Gospodarstw Demonstracyjnych, które mają propagować najnowsze sposoby gospodarowania. Sieć prowadzi Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

„Gospodarstwa te reprezentują najwyższy poziom produkcji rolniczej, wykorzystują nowoczesne technologie, są dobrze zorganizowane i mają dobre wyniki ekonomiczne" - powiedziała zastępca dyrektora Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu Izabela Mroczek.

W gospodarstwach skupionych w sieci będą przeprowadzane szkolenia, pokazy, demonstracje, będą one udostępniały dane na potrzeby analiz wykonywanych przed doradców rolniczych.

Sieć została powołana przez samorząd województwa wielkopolskiego. Gospodarstwa do sieci zostały wytypowane przez lokalnych doradców rolniczych. Uczestnik sieci otrzymuje bieżące informacje specjalistyczne przygotowywane przez WODR i drukowany „Poradnik Gospodarski".

„Udział w sieci jest prestiżowy dla rolników, ale w najbliższym czasie zaproponujemy im udziału w różnych projektach organizowanych przez samorząd województwa" - dodała dyr. Mroczek.

Pomysłodawcą powstania sieci była Loża Laureatów Nagrody Gospodarczej Województwa Wielkopolskiego, jej prezydent Zbigniew Ajchler prowadzi takie gospodarstwo.

„Jesteśmy społecznikami i chcemy dzielić się naszą wiedza z innymi gospodarzami. Wiemy, że szkolenie zawodowe w zakresie rolnictwa jest w Polsce niedostateczne i chcemy dzieląc się nasza wiedzą i technologią, jaką posiadamy, uzupełnić tę edukację. Nie trzeba wyjeżdżać za granicę, wystarczy skorzystać z naszej propozycji i zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami i ich efektami w rolnictwie" - powiedział radny sejmiku wojewódzkiego Zbigniew Ajchler.

Gospodarstwa skupione w sieci będą przyjmowały chętnych na praktyki.

Gospodarstwa demonstracyjne są w każdym powiecie województwa wielkopolskiego. Do sieci przystąpiły 84 gospodarstwa. Gospodarstwa o profilu zwierzęcym zajmują się głównie hodowlą bydła mlecznego i trzody chlewnej, do sieci należą także gospodarstwa prowadzące hodowlę koni oraz brojlerów kurzych. W produkcji roślinnej dominują przede wszystkim zboża konsumpcyjne i paszowe, kukurydza oraz buraki cukrowe.

Są także gospodarstwa: rybackie, szkółkarskie, sadownicze, agroturystyczne, ekologiczne zajmujące się chowem bydła i produkcją mleka oraz gospodarstwa zajmujące się produkcją rośli cebulowych i ozdobnych - kwiatów ciętych.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!