Partnerzy portalu

Białystok: Rozpoczęły się dni patrona miasta ks. Michała Sopoćki

Mszą w sanktuarium Miłosierdzia Bożego rozpoczęły się po południu w Białymstoku Dni Patronalne miasta. Ich główny cel to przybliżenie postaci patrona Białegostoku, błogosławionego ks. Michała Sopoćki.

• Uchwała ws. ustanowienia ks. Sopoćki patronem Białegostoku została przyjęta przez Radę Miasta w lutym 2016 r. Wcześniej zgodę wyraziła Stolica Apostolska.

• Dni patronalne organizują miasto Białystok i Archidiecezja Białostocka.

Ksiądz Michał Sopoćko i św. siostra Faustyna Kowalska, której - w latach 1933-36 w Wilnie - ks. Sopoćko był spowiednikiem i powiernikiem duchowym - są w Kościele katolickim głosicielami kultu Miłosierdzia Bożego.

Ks. Sopoćko od 1947 r. był związany z Białymstokiem, gdzie mieszkał i pracował do śmierci w 1975 r. 28 września 2008 r. w Białymstoku odbyły się uroczystości beatyfikacyjne ks. Sopoćki. Błogosławiony jest patronem miasta od lutego 2016 r.

Zapowiadając wcześniej na konferencji prasowej dni patronalne bp Henryk Ciereszko mówił, że ks. Sopoćko "też w jakiś sposób czyni znanym Białystok", bo to patron rozpoznawalny na całym świecie. Na ten aspekt uwagę zwracał także prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Bp Ciereszko podkreślał, że Kościołowi zależy w aspekcie religijnym dni patronalnych na "ukazywaniu" postaci ks. Sopoćki. Mówił też, że modlitwy podczas tych dni to okazja do "dziękowania Bogu za to, że objawia się jako miłosierny" i za łaski otrzymywane za pośrednictwem patrona.

Tłumaczył, że - zgodnie z wiarą - patron to osoba bliska danej społeczności, która wiele wniosła w jej życie, ale też "orędownik u Boga", wzór do naśladowania. Podkreślał, że ks. Sopoćko był osobą zaangażowaną w wielu aspektach życia: społecznym, politycznym, edukacyjnym, charytatywnym i w tych wymiarach pokazywał idee miłosierdzia. "I tutaj jest okazja, by w różnych środowiskach tę postać w taki sposób przybliżać" - dodał bp Ciereszko.

Za realizowanie w życiu różnych wymiarów miłosierdzia po raz pierwszy na dniach patronalnych będą przyznane w środę nagrody im. ks. Michała Sopoćki "Michały". Nada je wydawnictwo wydające miesięcznik Archidiecezji Białostockiej "Drogi Miłosierdzia". Również w środę będzie promowana rodzinna gra planszowa "Poznaję Białystok z Patronem Miasta". Także w środę będzie rozstrzygnięty ogólnopolski konkurs twórczości dzieci i młodzieży "Dary serca" poświęcony księdzu Sopoćce, a wieczorem koncert na Rynku Kościuszki da zespół Sound'n'Grace.

W czwartek wieczorem mszę w intencji mieszkańców Białegostoku odprawi w katedrze metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda.

Uchwała ws. ustanowienia ks. Sopoćki patronem Białegostoku została przyjęta przez Radę Miasta w lutym 2016 r. Wcześniej zgodę wyraziła Stolica Apostolska. Inicjatorem było Stowarzyszenie Czcicieli Miłosierdzia Bożego, które zebrało kilka tysięcy podpisów w tej sprawie. W poniedziałek białostoccy radni - na wniosek prezydenta - nazwali imieniem ks. Sopoćki jedną z budowanych obecnie ważnych ulic w mieście. W mieście jest też m.in. szlak śladami miejsc związanych z postacią tego błogosławionego.

Dni patronalne organizują miasto Białystok i Archidiecezja Białostocka.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!