Partnerzy portalu

Błękitna Flaga dla 33 kąpielisk i marin nad Bałtykiem

Z początkiem przyszłego tygodnia nad kąpieliskiem w Łazach (Zachodniopomorskie) powieje Błękitna Flaga. To prestiżowe wyróżnienie otrzymało po raz pierwszy. Jest jednym z 33 kąpielisk i marin na Pomorzu, które w sezonie 2018 mają ten certyfikat jakości.

W tym roku Błękitną Flagą wyróżniono na Pomorzu (województwa: zachodniopomorskie i pomorskie) łącznie 33 kąpieliska i mariny.

Obok Łaz znalazły się w tym gronie kąpieliska m.in. w Międzyzdrojach, Międzywodziu, Dziwnowie, Dziwnówku, Trzęsaczu, Dźwirzynie, Ustce, Gdańsku i Sopocie. Flaga powieje także nad marinami w Świnoujściu, Szczecinie, Wapnicy, Kołobrzegu, Darłowie, Gdyni i Gdańsku.

Błękitna Flaga przyznawana jest tylko na jeden sezon. W ubiegłorocznym międzynarodowe jury przyznało Błękitne Flagi dla 4286 obiektów w 47 krajach.

Gmina Mielno dopiero w 2016 r. po raz pierwszy zgłosiła jedno ze swoich kąpielisk do prestiżowego programu, jakim jest Błękitna Flaga. Wówczas uzyskała znany na świecie certyfikat dla kąpieliska w Mielnie, tego przy zejściu na plażę od ul. Kościuszki. W 2017 r. gmina wskazała je do programu ponownie i Błękitna Flaga znów powiała nam mieleńskim kąpieliskiem. W 2018 r. turyści zobaczą ją, wchodząc na plażę w Łazach.

- W tym roku w trosce o równomierny turystyczny rozwój gminy Mielno wskazaliśmy do prestiżowego programu kąpielisko w Łazach. Parametry czystości wody, nowe zejście na plażę, infrastruktura, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, oświetlony taras widokowy - mieliśmy wystarczające argumenty, by starać się o międzynarodowe wyróżnienie dla tego kąpieliska - poinformowała rzeczniczka gminy Mielno Mirosława Diwyk-Koza.

- Nasz wniosek pozytywnie przeszedł rygorystyczne kryteria i pod koniec czerwca Błękitna Flaga powieje w Łazach. To ogromne wyróżnienie dla całej gminy. Potwierdzenie, że nasze plaże to europejska marka - dodała Diwyk-Koza.

Błękitna Flaga przyznawana jest kąpieliskom, marinom i łodziom turystycznym spełniającym najwyższe kryteria w zakresie jakości wody, zarządzania środowiskowego, bezpieczeństwa oraz prowadzonych działań edukacyjnych i informacyjnych.

W tym roku Błękitną Flagą wyróżniono na Pomorzu (województwa: zachodniopomorskie i pomorskie) łącznie 33 kąpieliska i mariny. Obok Łaz znalazły się w tym gronie kąpieliska m.in. w Międzyzdrojach, Międzywodziu, Dziwnowie, Dziwnówku, Trzęsaczu, Dźwirzynie, Ustce, Gdańsku i Sopocie. Flaga powieje także nad marinami w Świnoujściu, Szczecinie, Wapnicy, Kołobrzegu, Darłowie, Gdyni i Gdańsku.

Na poziomie krajowym rekomendacji do przyznania Błękitnej Flagi udziela jury krajowe. Ostateczną decyzję o przyznaniu Błękitnej Flagi podejmuje jury międzynarodowe z siedzibą w Kopenhadze, składające się z przedstawicieli Światowej Organizacji Turystycznej (WTO), Programu Ochrony Środowiska ONZ (UNEP), Międzynarodowej Rady Przemysłu Morskiego (ICOMIA), Międzynarodowej Federacji Ratownictwa Wodnego (ILS), Światowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), Komisji ds. Środowiska Parlamentu Europejskiego (EU), Europejskiej Unii na Rzecz Ochrony Wybrzeży (EUCC) oraz Fundacji na Rzecz Edukacji Ekologicznej (FEE).

To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest nie tylko w Europie, ale również plażom leżącym w tak egzotycznych miejscach jak: Republika Południowej Afryki, Karaiby, Maroko czy Nowa Zelandia.

Błękitna Flaga przyznawana jest tylko na jeden sezon. W ubiegłorocznym międzynarodowe jury przyznało Błękitne Flagi dla 4286 obiektów w 47 krajach, w tym dla 3574 kąpielisk, 662 marin oraz 50 łodzi turystycznych. 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!