Partnerzy portalu

PARTNER SERWISU

Blisko 39 tys. nieaktywowanych bonów turystycznych w regionie

W województwie pomorskim nadal nie aktywowano ok. 39 tys. bonów turystycznych, a ponad 102 tys. nie zostało wykorzystanych w całości - poinformował regionalny rzecznik prasowy ZUS w Gdańsku Krzysztof Cieszyński.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Cieszyński przypomniał, że z Polskiego Bonu Turystycznego można skorzystać tylko do końca marca.
  • - Na mieszkańców Pomorza czeka jeszcze 38,6 tys. nieaktywowanych bonów, a ponad 102,3 tys. nie zostało wykorzystanych w całości - powiedział.
  • Rzecznik prasowy wyjaśnił, że płatności bonem przyjmują podmioty, które zarejestrowały się na liście prowadzonej przez Polską Organizację Turystyczną.

- Obecnie jest ich ponad 28 tys. w całym kraju, a na Pomorzu blisko 6,3 tys. Podmioty turystyczne z Pomorza przyjęły do tej pory płatności na ponad 525 mln zł. To drugi wynik w kraju po Małopolsce - podkreślił Cieszyński.

Program Polski Bon Turystyczny (PBT) wystartował 1 sierpnia 2020 r.

Jak podał ZUS, z około 4,2 mln przyznanych bonów rodzice i opiekunowie aktywowali ponad 3,7 mln. Jednak wciąż pozostało kilkaset tysięcy bonów nieaktywnych. Bon turystyczny to jednorazowe świadczenie w wysokości 500 zł na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością - 1000 zł. Można nimi płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce tylko do końca marca 2023 r.

Rodzice mogą na przykład zapłacić bonem za pobyt w hotelu, pensjonacie czy w gospodarstwie agroturystycznym. Bonem można opłacić zorganizowany wypoczynek, np. wyjazd dziecka na kolonię, obóz czy zieloną szkołę, a także jednodniową wycieczkę bez noclegu, o ile obejmuje ona dwie usługi, np. transport i zwiedzanie.

Aktywacja świadczenia odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS

Co do zasady bon turystyczny przysługuje rodzicom, którzy mieli prawo do świadczenia wychowawczego 500 plus w momencie wejścia w życie przepisów o bonie, a także jeśli nabyli do niego prawo między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r. Niektórzy rodzice mogą skorzystać z bonu turystycznego, nawet jeśli złożyli wniosek o świadczenie wychowawcze po 31 grudnia 2021 r. Chodzi o rodziców dzieci urodzonych w ubiegłym roku między 1 października a 31 grudnia, którzy wniosek o 500 plus złożyli w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin dziecka.

Aktywacja świadczenia odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Wystarczy, że po zalogowaniu na swoim koncie PUE rodzic uzupełni swoje dane kontaktowe, a następnie aktywuje bon, otrzymując unikalny 16-cyfrowy numer. Podczas opłaty bonem należy go podać, po czym opiekun SMS-em otrzymuje indywidualny kod, którym potwierdza transakcję.

W przypadku braku zakładki Polski Bon Turystyczny na indywidualnym profilu PUE ZUS osoby uprawnionej, należy złożyć do Polskiej Organizacji Turystycznej stosowny wniosek, którego wzór dostępny jest na stronie internetowej: https://bonturystyczny.polska.travel/.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!