Partnerzy portalu

PARTNER SERWISU

Burmistrz Kostrzyna o Przystanku Woodstock: Nie do nas należy ocena zagrożenia

Zgodnie z prawem, jeśli organizator Przystanku Woodstock złoży komplet wymaganych prawem dokumentów, nie będzie podstaw do niewydania zgody na organizację imprezy - mówi burmistrz Kostrzyna; jak dodaje, ani organizator, ani burmistrz wydający decyzję nie ocenia stopnia zagrożenia.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• W czwartek (22 czerwca) szef MSWiA Mariusz Błaszczak powiedział, że decyzję ws. zorganizowania festiwalu Woodstok podejmie burmistrz Kostrzyna nad Odrą.

• Dodał, że jeżeli dojdzie już do przeprowadzenia imprezy, to musi być ona zorganizowana wedle zaostrzonych kryteriów bezpieczeństwa.

Burmistrz Kostrzyna nad Odrą Andrzej Kunt powiedział, że prawo jasno precyzuje procedurę związaną z wydaniem pozwolenia na organizację imprezy masowej, jak również okoliczności, w których można odmówić wydania takiego pozwolenia.

"Kiedy organizator składa wniosek kompletny, zawierający wszystkie opinie i dokumenty wymagane ustawą, to w zasadzie nie ma podstaw, żeby nie wydać pozwolenia. Dotychczas organizator ubiegając się o nie składał kompletne wnioski, co jest oczywiste, gdyż Festiwale się odbyły" - powiedział Kunt.

Zgodnie z przepisami organizator musi złożyć wniosek najpóźniej 30 dni przed planowaną imprezą. Co do tegorocznego Przystanku Woodstock takiego wniosku jeszcze organizator nie złożył. Ma na to czas, gdyż festiwal ma odbyć się od 3 do 5 sierpnia.

"Jak nie widzę wniosku, to nie mogę wydać decyzji ws. pozwolenia. Jeśli otrzymam komplet wymaganych prawem dokumentów, nie będzie podstaw do niewydania zgody na organizację imprezy. Na razie jednak nie ma wniosku, więc wszelkie dywagacje są bezcelowe" - dodał burmistrz Kunt.

Burmistrz przypomniał, że pozwolenie czy też odmowa pozwolenia są wydawane w drodze decyzji administracyjnej, z uzasadnieniem prawnym.

Jak wyjaśnił, to oznacza, że gdyby nie zgodził się na organizację festiwalu przy spełnieniu przez jego organizatora wszystkich formalnych wymogów, to naraziłby miasto na proces, a ten mógłby być kosztowny, gdyż organizacja tak dużego wydarzenia generuje wielkie koszty.

"Ani organizator, ani burmistrz wydający decyzję nie jest w stanie - i do niego to nie należy - ocenić stopnia zagrożenia. Od tego są służby naszego kraju. Jeśli ocena byłaby taka, że zagrożenie wzrasta albo się pojawia, to wprowadza się zakaz organizowania imprezy, ale to już należy do wojewody, do rządu i przede wszystkim jest oparte o informacje od służb takich jak ABW, Centrum Antyterrorystyczne i inne" - powiedział Kunt.

Dodał, że wówczas wprowadza się procedurę dotycząca zakazu organizowania imprez masowych na danym terenie. Wtedy imprezy tam nie ma. "My sobie z tego zdajemy sprawę i w ogóle nad tym nie dyskutujemy. Tylko my nie jesteśmy w stanie ocenić stopnia zagrożenia. Jeśli jest wysokie, to się zakazuje imprezy po prostu, a nie wymaga od organizatora czy burmistrza oceny" - dodał Kunt.

W czwartek (22 czerwca) szef MSWiA Mariusz Błaszczak powiedział, że decyzję ws. zorganizowania festiwalu Woodstok podejmie burmistrz Kostrzyna nad Odrą. Dodał, że jeżeli dojdzie już do przeprowadzenia imprezy, to musi być ona zorganizowana wedle zaostrzonych kryteriów bezpieczeństwa.

Jak mówił, opinia policji ws. festiwalu Woodstock jest "druzgocąca". "Ale oczywiście decyzję w tej sprawie podejmuje burmistrz Kostrzyna nad Odrą. Zdecyduje on, czy ten festiwal może być tak zorganizowany, czy nie"

Zdaniem Błaszczaka, jeżeli dojdzie do przeprowadzenia festiwalu, to musi być on zorganizowany wedle zaostrzonych kryteriów bezpieczeństwa. "Tak jak to było w ubiegłym roku. Ale i tak podczas tego festiwalu doszło do ponad 200 przypadków złamania prawa" - podkreślał mówił szef MSWiA.

Lubuska policja wydała komunikat, w którym określiła status 23. Przystanku Woodstock, jako imprezy o podwyższonym ryzyku. W swojej opinii uznała, że największe zagrożenie stanowią potencjalne zamachy terrorystyczne, z którymi mierzy się Europa, a także skala popełnianych przestępstw i wykroczeń podczas trwania imprezy.

Poprzednia edycja festiwalu także miała status imprezy podwyższonego ryzyka. Dla organizatora oznacza to dodatkowe obowiązki, m.in. większą liczbę osób w zakresie służb porządkowych i informacyjnych czy ograniczenia w sprzedaży alkoholu.

KOMENTARZE1

  • świadomy 2017-06-22 22:00:27
    O co modli się Płaszczak co wieczór to aż strach pomyśleć.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!