Partnerzy portalu

PARTNER SERWISU

Coraz więcej podróżnych na lotnisku w Szymanach

Na lotnisku Olsztyn-Mazury w Szymanach latem odprawiono blisko 40 tys. pasażerów, co stanowi wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem o 21 proc. - poinformował rzecznik prasowy portu Dominik Markowski.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Markowski powiedział, że od czerwca do końca sierpnia w porcie Olsztyn-Mazury w Szymanach odprawiono 39 tys. 865 pasażerów.

"Stanowi to wzrost o 21 proc. względem roku 2017" - wskazał. Dodał, że te dane wskazują, iż minione lato było najlepszym okresem w działalności tego najmłodszego portu lotniczego w Polsce.

Latem z Szyman uruchomiono nowe połączenia regularne do Lwowa i Dortmundu. "Oba kierunki regularne cieszyły się dużym zainteresowaniem, w szczególności loty do i z Dortmundu, gdzie za każdym razem samolot latał wypełniony w ponad 90 proc. Dzięki temu połączeniu na Warmii i Mazurach odnotowano wzrost liczby turystów niemieckich" - wyjaśnił Markowski.

W tym roku na lotnisku w Szymanach po raz pierwszy pojawiły się też loty czarterowe do Burgas. Jak powiedział Markowski, z połączeń tych korzystali nie tylko mieszkańcy regionu, ale i Rosjanie z obwodu kaliningradzkiego. "W efekcie niemal każdy samolot był pełen. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku połączenia te nadal będą funkcjonować" - dodał rzecznik.

Połączenie do Burgas realizowała linia Small Planet, do Lwowa - PLL LOT, a do Dortmundu - Wizz Air. Z Szyman regularne połączenia odbywają się także do Londyn-Luton (Wizz Air) i Londyn-Stansted (Ryanair).

"Niedawno skończyliśmy badania dotyczące preferencji naszych pasażerów oraz mieszkańców regionu jeśli chodzi o potencjalne nowe kierunki. Wyniki są bardzo ciekawe i liczymy na to, że uda nam się zainteresować nimi linie lotnicze" - powiedział PAP prezes zarządu Portu Lotniczego Olsztyn Mazury Tomasz Kądziołka. Nie podał jednak żadnych szczegółów.

Lotnisko w Szymanach działa od początku 2016 roku. Powstało ono w miejscu dawnego lotniska wojskowego.

KOMENTARZE1

  • krajan 2019-01-03 21:59:50
    Wielokrotnie decyzje w zakresie lokalizacji lotnisk cywilnych, sa całkowicie nie zrozumiale i podyktowane nie gospodarnością Władze regionu, zamiast rozbudować olsztyńskie lotnisko Dajtki oddalone od Centrum o 4 km, zmuszają podróżnych, szczególnie z 200 tys. stolicy regionu do dojazdu, do lotniska... Szymany oddalonego o 60 km Wystarczyło wybudować drogę startowa dl 2200 m wzdłuż obecnego krótkiego pasa startowego wraz z profesjonalna infrastruktura lotnicza, dla srednich samolotow pasazerskich jak Q400 czy E170 W obecnych nie spokojnych czasach, lotnisko Szymany niebawem powróci do wojska, szczególnie kiedy znaczaco zwiększy sie obecność jankesów na ziemi mazurskiej Jest ono jedynym strategicznym obiektem lotniczym w tym rejonie, oddalone od grancy z Rosją, tylko o 100 km, gdzie lotniska Malbork o 60 km, a Minsk Maz o 110 km od granicy z Białorusią  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!