Partnerzy portalu

Czerwińska: Marsz Niepodległości to oddolna inicjatywa, cieszy się ogromnym poparciem

Marsz Niepodległości to oddolna inicjatywa, która cieszy się ogromnym poparciem tych Polaków, którzy chcą 11 listopada zamanifestować razem swój patriotyzm; wszelkie działania w celu zatrzymania tego marszu były absolutnie niepotrzebne, karkołomne - uważa rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.
  • Marsz Niepodległości w czwartek z ronda Dmowskiego przeszedł na błonia Stadionu PGE Narodowego.
  • Według organizatorów w marszu wzięło udział 150 tys. osób.
  • Rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka powiedział w piątek, że Marsz Niepodległości przebiegł bezpiecznie, a w kontekście liczby uczestników podawanej przez organizatorów można powiedzieć, że incydenty były pojedyncze, ale należy je potępić.

O Marsz Niepodległości pytana była w piątek w TVP Info rzeczniczka PiS Anita Czerwińska. Posłanka wskazywała, że Marsz to "oddolna, społeczna inicjatywa już od wielu lat, cieszy się ogromnym poparciem tych Polaków, którzy chcą w Narodowe Święto Niepodległości zamanifestować we wspólnocie, wspólnotowo, razem swój patriotyzm".

Zdaniem Czerwińskiej "wszelkie działania w celu zatrzymania tego marszu był absolutnie niepotrzebne, karkołomne, bo ten marsz i tak by się odbył". "Bo uczestnicy tego marszu w tak bardzo dużej liczbie i tak by na ten marsz przybyło do Warszawy z różnych stron" - zaznaczyła.

Jak tłumaczyła, marsz "i tak by się odbył", więc "w duchu odpowiedzialności, by on mógł się odbyć w sposób bezpieczny i by nic się nie stało, by było pełne zabezpieczenie, minister Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów podjął taką decyzję, inicjatywę, że nada temu marszowi status formalny". "Efekt tego jest taki, jaki widzimy - czyli wszystko odbyło się w sposób godny" - podkreśliła Czerwińska.

Rzeczniczka PiS oceniła również o tym, że prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski "głównie pokazuje się w swoich działaniach jako polityk Platformy, taki walczący, też walczący o swoje miejsce bardzo wysokie w tym ugrupowaniu". "Myślę, że Marsz Niepodległości jest dla niego osobiście jakimś też problemem, chciał po prostu nie przepuścić tego marszu, ale musi się liczyć jednak z głosem demokracji" - powiedziała Czerwińska.

Od kilku tygodni sądy zajmowały się sprawą rejestracji Marszu Niepodległości jako zgromadzenia cyklicznego. Zgodnie z obowiązującym rozstrzygnięciem sądu apelacyjnego marsz ten nie został zarejestrowany jako takie zgromadzenie. Warszawski sąd apelacyjny 29 października utrzymał w mocy uchylenie decyzji wojewody mazowieckiego o rejestracji Marszu Niepodległości. Dwa dni wcześniej Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił decyzję wojewody mazowieckiego o rejestracji tego cyklicznego wydarzenia. Tym samym SO uwzględnił odwołanie warszawskiego ratusza w tej sprawie.

W sprawie tej interweniował też Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, który złożył do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną. Domagał się w niej uchylenia decyzji zakazującej rejestracji Marszu Niepodległości jako zgromadzenia cyklicznego. Prokurator Generalny zawnioskował przy tym do sądu apelacyjnego o wstrzymanie tej decyzji.

8 listopada poinformowano, że Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji sądu. Jeszcze tego samego dnia wieczorem Sąd Najwyższy poinformował, że skarga nadzwyczajna została z powodów formalnych zwrócona do sądu apelacyjnego.

Mimo negatywnej decyzji władz stolicy oraz sądu, organizatorzy Marszu Niepodległości zapowiadali, że to wydarzenie się odbędzie. "Wciąż szukamy legalnych rozwiązań, a jednym z nich może być zmiana trasy" - mówił prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz.

9 listopada szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk poinformował w komunikacie, że "w obliczu niezrozumiałej decyzji prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego odmawiającej legalności Marszowi Niepodległości, a także krzywdzących organizatorów Marszu Niepodległości decyzji sądów, w poczuciu odpowiedzialności za to społeczne wydarzenie i bezpieczeństwo wszystkich, którzy 11 listopada chcą obchodzić w tej formule Święto Niepodległości, podjął decyzję, aby nadać uroczystości status formalny".

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!