Partner portalu

Dzieci też uczczą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Tor z przeszkodami, ćwiczenia na zapamiętywanie, ze znajomości terenu i umiejętności obserwacji przygotowano dla dzieci w ramach sobotniego spotkania edukacyjnego w Muzeum Powstania Warszawskiego. Będzie ono częścią obchodów 73. rocznicy wybuchu zrywu.

Spotkanie edukacyjne dla dzieci "I ty zostaniesz Zawiszakiem" odbędzie się w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. "Tym razem chcemy trochę odejść od samego powstania i skupić się na jego najmłodszych uczestnikach, Zawiszakach. Chcemy pokazać, że umiejętności wykorzystywane przez nich podczas zrywu były nabywane i ćwiczone w warunkach pokojowych i również dzisiaj mogą być zdobywane przez najmłodszych" - opowiadał PAP kierownik Działu Edukacyjnego Muzeum Powstania Warszawskiego Karol Mazur.

Dla uczestniczących w spotkaniu dzieci przygotowano więc tor z przeszkodami, ćwiczenia na zapamiętywanie czy zadania związane z krajoznawstwem. "Trzeba będzie czytać mapę i poszukiwać odpowiednich szlaków, będą także zadania z obserwacji i szyfrów, trzeba będzie coś odnaleźć w Parku Wolności za pomocą lornetki. Wprowadzimy też trochę zadań indiańskich, ponieważ pikniki harcerskie nawiązywały do tradycji indiańskiej. Będzie można wykonać pióropusz, planujemy też strzelanie z łuku. Zadania będą także polegały na rozpoznawaniu odgłosów leśnych" - relacjonował Mazur.

Jak zaznaczył, te elementy, których najmłodsi uczyli się przed wojną w czasach pokojowych, były potem przydatne w powstaniu. "Ważna była spostrzegawczość, znajomość terenu, umiejętność rozpoznawania dźwięków. Ideą tego spotkania jest pokazanie technik skautowskich, które najmłodsi harcerze poznawali i przydawały się one nie tylko w czasach pokojowych, ale też w czasie okupacji i powstania warszawskiego. Chodzi oczywiście, choć nie wprost, o przybliżanie w ten sposób najmłodszym także samej idei powstania" - powiedział kierownik Działu Edukacyjnego.

W spotkaniu mogą uczestniczyć rodziny z dziećmi powyżej piątego roku życia. Jest ono otwarte dla wszystkich chętnych. "Do wykonania będzie dwanaście punktów i trzeba będzie określoną liczbę aktywności zaliczyć, żeby otrzymać nagrodę-niespodziankę. Będzie to fajna, unikalna pamiątka z tego spotkania" - podkreślił Mazur.

Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone. 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!