Partnerzy portalu

Gminy nie muszą mieć kąpieliska. Mogą to obejść...

Samorządy miały czas do maja, by przyjąć uchwały o działaniu kąpielisk na ich terenie. Te, które uchwał nie podjęły, kąpieliska nie założą. W tych miejscach możliwa będzie jednak organizacja miejsc wykorzystywanych do kąpieli.

Sezon kąpielowy potrwa od 15 czerwca do 30 września. W związku z koniecznością wprowadzenia w Polsce unijnej dyrektywy kąpieliskowej, nowelizacji uległa ustawa „Prawo wodne". Oprócz istniejącej kategorii kąpieliska pojawiła się nowa: miejsca wykorzystywanego do kąpieli.

- UE poprzez dyrektywę narzuciła nam surowe wymagania w zakresie organizacji kąpielisk. Gdybyśmy bezwiednie ją przepisali do naszego prawa, mogłoby to spowodowac kryzys lokalnej turystyki nad zalewami, czy rzekami, gdzie latem rozwija się baza turystyczna i tworzą sezonowe miejsca pracy. Dlatego postanowiliśmy w zgodzie z prawem unijnym stworzyć kategorię miejsc wykorzystywanych do kąpieli. Ich organizacja będzie prostsza i pozwoli wielu gminom rozwinąć latem tego typu działalność - mówi Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Czytaj też: Lubuskie zadba o bezpieczne wakacje

Jaka jest różnica miedzy kąpieliskiem a miejscem wykorzystywanym do kąpieli? - Podstawowa różnica polega na tym, że zarządzanie wodą w kąpielisku ma miejsce przez cały rok. Organizator ma ustalać i zneutralizować źródło każdego zanieczyszczenia wody, a kontrole w czasie sezonu muszą odbyć się minimum 4 razy. Do Komisji Europejskiej po zakończeniu sezonu składany będzie raport, dotyczący klasy wody w kąpieliskach. Każdorazowo też przyjdzie tłumaczyć się z sytuacji, gdy wystąpiło pogorszenie jakości wody, a w związku z tym np. konieczność zamknięcia kąpieliska - mówi Bondar.

Wymagania związane z powstawaniem kąpielisk oznaczają także konieczność przeprowadzenia niezbędnych inwestycji. - Kąpieliska zgodnie z unijnymi wytycznymi stały się nieodłącznym elementem ochrony środowiska. Powstawanie kąpielisk wymusza inwestycje w infrastrukturę, bezpłatne toalety oraz w rozwój gospodarki wodno-kanalizacyjnej w najbliższym otoczeniu - podkreśla rzecznik GIS.

Czytaj też: Pomysły na wakacje w szkole

Organizacja miejsc wykorzystywanych do kąpieli wiąże się z mniejszymi wymaganiami. Tutaj badanie jakości wody musi mieć miejsce 14 dni przed rozpoczęciem funkcjonowania oraz przynajmniej raz w trakcie sezonu kąpielowego. Badanie jest konieczne także w sytuacji, gdy wzrokowo da się stwierdzić zaistnienie w wodzie zanieczyszczeń, mogących zaszkodzić zdrowiu użytkowników. Miejsce wykorzystywane do kąpieli można zorganizować w trakcie trwania sezonu kąpielowego. Są to wymagania, które zezwalają na sezonowe korzystanie z obiektu wodnego.

Zarówno miejsca wykorzystywane do kąpieli, jak i kąpieliska muszą być wyraźnie oznaczone. W obu wypadkach organizatorzy będą musieli także podawać na specjalnej tablicy aktualne dane, dotyczące jakości wody. Przepisy stwierdzają wyraźnie, że w pełni bezpieczne jest korzystanie z kąpielisk. Aby zapewnić bezpieczeństwo także użytkownikom miejsc wykorzystywanych do kąpieli, dopuszczona została możliwość nadzoru sanitarnego jakości wody.

Czytaj też: Biedne dzieci nie pojadą na wakacje

Zmianą, związaną zarówno z funkcjonowaniem kąpielisk, jak i miejsc wykorzystywanych do kąpieli, jest nowa rola organizatora. Może nim być osoba fizyczna, prawna, jednostka organizacyjna lub gmina. Zgodnie z wymogami unijnymi pełna odpowiedzialność za działanie kąpieliska lub miejsca wykorzystywanego do kąpieli spada właśnie na organizatora. - Istotna zmiana polega na tym, że to organizator odpowiada za jakość wody. Organy kontroli sanitarnej będą sprawdzać samego organizatora, czy np. wdrożył system kontroli wewnętrznej - informuje rzecznik GIS.

Samorządy miały czas do końca maja, by przyjąć uchwały, dotyczące działania kąpielisk na ich terenie. Te, które uchwały nie podjęły, kąpieliska w tym roku nie założą. - W tych miejscach możliwa będzie organizacja miejsc wykorzystywanych do kąpieli. Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, by w przyszłości podejmowano tam działania, które pozwolą na powstanie kąpieliska - podkreśla Bondar.

Pełna lista kąpielisk ma być przedstawiona Komisji Europejskiej do 15 czerwca.

Czytaj też "Sezon bez kąpieli w Jeziorze Wysockim".

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!