Partnerzy portalu

Gorzów Wlkp. będzie miał nową atrakcję dla turystów. Poniemiecki schron przeciwlotniczy

Schron przeciwlotniczy na placu Nieznanego Żołnierza w Gorzowie Wlkp., nazywanym przez mieszkańców "Kwadratem", zostanie wiosną otwarty dla mieszkańców i będzie udostępniamy co pewien czas - z okazji rocznic, uroczystości i wydarzeń miejskich – poinformowała w środę magistrat.

"Grupy turystów i mieszkańców będą wprowadzane do odnalezionego latem 2017 r. obiektu wyłącznie pod opieką przewodnika, w zorganizowanych grupach. Prace nad udostępnieniem schronu trwały wiele miesięcy, m.in. w związku z koniecznością przystosowania obiektu do potrzeb turystów, a zwłaszcza uzyskania niezbędnych zgód i pozwoleń wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo" - powiedziała dyr. Wydziału Promocji i Informacji Urzędu Miasta Gorzowa Marta Liberkowska.

Kluczową rolę w kwestii warunków udostępniania schronu odegrała ekspertyza Państwowej Straży Pożarnej, zobowiązującą urząd miasta jako organizatora zwiedzania do prowadzenia tego typu działalności podczas sprzyjającej aury w miesiącach wiosenno-letnich.

"Pozostaje jeszcze kwestia ustalenia administratora i zapewnienia przewodnika dla zwiedzających. Schron, a właściwie szczelinę przeciwlotniczą, już można zwiedzić, wirtualnie, dzięki materiałowi filmowemu zamieszczonemu na stronie miasta" - zaznaczyła Liberkowska.

Dla zwiedzających została opracowana przez Muzeum Lubuskie i wydział kultury i sportu magistratu kompleksowa informacja na temat obiektu i jego historii. Ponadto zostaną zamontowane tablice informacyjne.

"Obecnie pracujemy nad planem i harmonogramem otwarcia, szykujemy plan standardowej wizyty i zbieramy informacje na temat osób, które gotowe byłyby przejąć role przewodnika. Termin inauguracyjnego otwarcia to najprawdopodobniej początek maja" - zakończyła Liberkowska.

"Kwadrat" to miejsce znane wszystkim gorzowianom, znajdujące się na obszarze Nowego Miasta - części Gorzowa, w której dominuje zabytkowa zabudowa z XIX i XX wieku. Cały układ urbanistyczny jest wpisany do rejestru zabytków.

Pod koniec lutego zeszłego roku zakończyła się rewitalizacja tego placu. To właśnie podczas tych prac budowlańcy natrafili na poniemiecki schron przeciwlotniczy. W schronie zostało wykonane oświetlenie, wentylacja oraz izolacja. Prowadzą do niego dwa wejścia - zamykane i wyposażone w drabiny zejściowe.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!