Partnerzy portalu

Iglica ratuszowej wieży w Olsztynie uszkodzona. Strażakom nie udało się jej naprawić

  • PAP
  • Opublikowano: 21 lutego 2022 - 16:00
Z powodu bardzo silnego wiatru strażakom nie udało się w poniedziałek naprawić uszkodzonej przez wichurę wiatrownicy w kształcie kuli, która wieńczy ratuszową wieżę w Olsztynie. Miasto poszukuje firmy, która będzie mogła naprawić uszkodzony element.

"Strażakom udało się wejść na wieżę i ocenić, że stan iglicy jest dobry, nie stanowi ona zagrożenia" - powiedział PAP Patryk Pulikowski z biura prasowego Urzędu Miasta Olsztyna. Uszkodzona wiatrownica znajduje się na iglicy - jej stanu nie udało się strażakom ocenić.

"Wiał tak silny wiatr, że wejście tam zagrażało bezpieczeństwu strażaków" - poinformował Pulikowski.

Kulista wiatrownica zwieńczona chorągiewką z datą 1915 przekrzywiła się po sobotnich wichurach. Z poziomu chodnika wygląda tak, jakby miała odpaść od iglicy. Wiatrownica znajduje się na wysokości 63 metrów.

"Zgodnie z zaleceniami straży pożarnej zamknęliśmy plac przed ratuszem i chodnik na ul. 1 Maja od strony ratusza. Wejść do urzędu można tylko od strony ul. Ratuszowej. Prosimy, by nikt nie przekraczał terenu wygrodzonego taśmą" - zaapelował Pulikowski.

Ratusz poszukuje teraz firmy, która dysponuje wysięgnikiem, który mógłby dosięgnąć wiatrownicy na wieży ratusza - w taki sposób łatwiej będzie można ocenić stan wiatrownicy i zdecydować o dalszym działaniu.

Przechodnie zauważyli przekrzywioną wiatrownicę na wieży ratusza w niedzielę rano, o czym został powiadomiony dyżurny miasta. Ratusz teren zagrożony ewentualnym upadkiem wiatrownicy wygrodził w poniedziałek po godz. 11.

Silny wiatr przekrzywił także krzyż na wieży kościoła św. Józefa w dzielnicy Zatorze. W parafii powiedziano PAP, że teren przy kościele został odgrodzony i zamówiono prywatną firmę, która ma naprawić uszkodzenie - ten krzyż w ocenie władz parafii znajduje się na wysokości ok. 20 metrów.

Nad Olsztynem w poniedziałek ponownie pojawiły się podmuchy silniejszego wiatru.

Minionej doby strażacy w regionie interweniowali ponad 2,3 tys. razy do zdarzeń spowodowanych silnym wiatrem - jest to rekordowo duża ilość.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!