Partnerzy portalu

Instalacja na bielskim rondzie Czesława Niemena upamiętniła artystę

Postać wybitnego artysty Czesława Niemena upamiętniła instalacja, która stanęła na rondzie jego imienia w Bielsku-Białej. To dwa półpierścienie z wizerunkiem piosenkarza. Niemen jest patronem ronda od 2006 r.

- Motywem przewodnim instalacji są słowa z piosenki "Dziwny jest ten świat", bo im dłużej żyję, tym bardziej świat staje się dziwny - powiedział artysta Jacek Grabowski, który wraz z architektem Michałem Kowalskim byli autorami koncepcji tej instalacji.

Na rondzie stanęły dwa półpierścienie o promieniu ponad 2 m i wysokości ponad 3 m, w części wykonane z blachy cor-ten. Wycięte na nich zostały laserowo: nazwisko "Niemen", nuty oraz słowa "dziwny jest ten świat", nawiązujące do płyty artysty. Znajdują się też witraże. Jeden to barwny portret Czesława Niemena, a drugi stanowi zdjęcie umieszczone na okładce płyty "Dziwny jest ten świat".

Miejski Zarząd Dróg w biuletynie informacji publicznej podał, że wykonawca otrzymał za realizację instalacji niespełna 160 tys. zł.

Imię Czesława Niemena bielscy radni nadali rondu w mieście w 2006 r. Decyzja była jednogłośna. W jej uzasadnieniu podkreślili, że nadanie imienia Niemena rondu ma na celu upamiętnienie postaci wybitnego polskiego artysty, który koncertował również w Bielsku-Białej.

Czesław Niemen był kompozytorem, multiinstrumentalistą i wokalistą. Jego największe przeboje to: "Dziwny jest ten świat", "Czy mnie jeszcze pamiętasz", "Pod papugami" i "Sen o Warszawie". Oprócz muzyki zajmował się też grafiką. Szczególnie interesowała go grafika komputerowa. Zmarł 17 stycznia 2004 r.

KOMENTARZE1

  • S1964 2021-12-13 07:59:19
    Przy całym szacunku dla Czesława Niemena, uważam, że mania zabudowy wysp na rondach jest bardzo złym nawykiem. Już podniesiona wyspa mocno ogranicza widoczność, a teraz dodatkowo instalacja. Dajcie szansę kierowcom coś zobaczyć. Nawiasem mówiąc taka sama mania posunięta do absurdu opanowała wielkopo...lski Kalisz ...  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!