Partnerzy portalu

PARTNER SERWISU

Jagodzianki z Olsztynka trafiły na listę produktów tradycyjnych

Olsztyneckie jagodzianki zostały wpisane na ministerialną listę produktów tradycyjnych - poinformował Urząd Marszałkowski w Olsztynie. Figuruje na niej już 30 regionalnych przysmaków z województwa warmińsko-mazurskiego.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Bułki z ciasta drożdżowego z kruszonką na wierzchu i jagodowym nadzieniem są wytwarzane przez cukiernię w Olsztynku od lat 80. ubiegłego wieku. Mieszkańcy i turyści uważają je za główny lokalny przysmak. Są tak popularne, że od kilku lat odbywają się nawet "konkursy jedzenia olsztyneckich jagodzianek".

"Fenomen olsztyneckich jagodzianek wywodzi się z prostoty, tradycyjnego przepisu na ciasto drożdżowe, a przede wszystkim z ilości jagód włożonych do środka bułeczek" - czytamy w opisie tego produktu na stronie resortu rolnictwa. Dodano, że jagodzianki stały się chlubą miasta i wpisały się w lokalną tradycję.

Na listę produktów tradycyjnych wpisywana jest żywność stanowiąca element dziedzictwa kulturowego regionu, którą wytwarza się tradycyjnymi metodami, wykorzystywanymi co najmniej od 25 lat. Wnioski o wpis składa się do urzędu marszałkowskiego, który dokonuje oceny produktu i jego zgodności z dziedzictwem kulinarnym regionu. Decyzję o umieszczeniu na liście podejmuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Obecnie zarejestrowane są na niej 1753 produkty, z czego tylko 30 z woj. warmińsko-mazurskiego, które pod tym względem znajduje się na końcu listy. Wśród tradycyjnych produktów z Warmii i Mazur najwięcej jest wyrobów mięsnych, piekarniczych i cukierniczych oraz miodów. Jedynym produktem rybołówstwa jest kawior ze szczupaka.

Region promuje również żywność wysokiej, jakości za pośrednictwem Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego. Certyfikaty sieci Dziedzictwo Kulinarne Warmii, Mazur i Powiśla ma ponad 140 zakładów przetwórczych, gospodarstw rolnych i pasiek oraz firm z branży gastronomicznej i hotelarskiej.

Jest to największe tego typu zrzeszenie w kraju. Przedsiębiorcy należący do tej sieci powołali przed sześciu laty Regionalną Izbę Gospodarczą Żywności Naturalnej i Tradycyjnej, dzięki której chcą promować swoje produkty i starać się o środki unijne.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!