Partnerzy portalu

Jest opinia biegłych w sprawie pożaru archiwum miejskiego w Krakowie

  • PAP/PW
  • Opublikowano: 14 listopada 2022 - 12:03 | Zaktualizowano: 14 listopada 2022 - 12:34
Prokuratura otrzymała opinię zespołu biegłych w sprawie pożaru Archiwum Urzędu Miasta Krakowa – przekazał rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie Janusz Hnatko. To kluczowy element śledztwa, które ma się zakończyć w lutym 2023 roku.
  • Pożar budynku Archiwum Urzędu Miasta Krakowa wybuchł 6 lutego 2021 r. Uratować udało się tylko ok. 1/20 umieszczonych w nim akt.
  • Rzecznik krakowskiej prokuratury prok. Janusz Hnatko, zastrzegł, że treść opinii biegłych na obecnym etapie postępowania nie może zostać ujawniona.
  • W archiwum przechowywane były dokumenty, które powstały w urzędzie miasta i podległych mu jednostkach w ciągu ostatnich kilkunastu czy kilkudziesięciu lat.

Krakowska prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie "umyślnego sprowadzenia, w dniu 6 lutego 2021 roku w Krakowie, zdarzenia w postaci pożaru zagrażającego mieniu w wielkich rozmiarach" o "bliżej nieustalonej wartości strat". Chodzi o potężny pożar, który przeszło półtora roku temu wybuchł w budynku Archiwum Urzędu Miasta Krakowa.

Czytaj też Tysiące dokumentów straconych w pożarze archiwum w Krakowie. Czy uda się je odtworzyć?

"Prokuratura otrzymała opinię zespołu biegłych w sprawie pożaru Archiwum" - przekazał PAP rzecznik krakowskiej prokuratury prok. Janusz Hnatko, zastrzegając, że jej treść na obecnym etapie postępowania nie może zostać ujawniona.

W opinii dotyczącej pożaru archiwum rozstrzygnięcia z różnych dziedzin

Na początku tego roku rzecznik krakowskiej prokuratury okręgowej podkreślał, że opinia biegłych zawierać będzie "rozstrzygnięcia z różnych dziedzin" oraz ma ona dać ewentualną podstawę do podejmowania decyzji odnośnie dalszego postępowania.

"A w szczególności ustalenia, gdzie i w jaki sposób pożar powstał; czy ktoś się do niego przyczynił, i w czy w związku z tym będzie można ewentualnie przedstawić komuś zarzuty, czy też nie" - mówił PAP w lutym br. prok. Janusz Hnatko, dodając, że "ta opina jest kluczowa". Wskazał wówczas, że po jej uzyskaniu okaże się, czy jest ona wystarczająca i czy będą podstawy do prowadzenia innych działań.

Jak przekazał teraz PAP prok. Hnatko, podczas śledztwa prokuratury "zgromadzono obszerny materiał dowodowy w postaci kilkudziesięciu tomów akt oraz dokumentacji technicznej związanej z realizacją inwestycji budowy Archiwum UMK oraz procedowaniem związanym z przedmiotową inwestycją".

Zobacz Powstanie ekspertyza dotycząca budynku archiwum w Krakowie.

Udało się ocalić tylko ok. 1/20 akt

Jednym z materiałów dowodowych w prowadzonej przez Prokuraturę Okręgową w Krakowie sprawie są odzyskane z pożaru akta - przekazuje Referat Archiwum Urzędu Miasta Krakowa.

Łącznie z blisko 20 km bieżących akt przechowywanych przed pożarem w archiwum miejskim udało się ocalić niecały kilometr.

"W trakcie akcji ratowniczej z magazynów wydobyto i zabezpieczono ok. 877 mb. akt. Zamrożonych zostało ok. 800 mb akt. Ok. 77 mb. poddano procesowi suszenia oraz dezynfekcji. W roku bieżącym procesom liofilizacji i dezynfekcji poddanych zostało 106 mb. akt" - wylicza PAP Zbigniew Pasierbek, kierownik Referatu Archiwum UMK.

Łącznie z blisko 20 km bieżących akt przechowywanych przed pożarem w archiwum miejskim udało się ocalić niecały kilometr (Fot. krakow.pl/Bogusław Świerzowski)
Łącznie z blisko 20 km bieżących akt przechowywanych przed pożarem w archiwum miejskim udało się ocalić niecały kilometr (Fot. krakow.pl/Bogusław Świerzowski)

Do tej pory do krakowskiego urzędu wróciło ok. 157 metrów bieżących uratowanych akt. Są one porządkowane i ewidencjonowane pod nadzorem konserwatorów papieru. Uratowane i wysuszone akta nie są udostępniane. Stanowią materiał do prowadzenia kwerend archiwalnych.

Zbigniew Pasierbek dodaje, że nadal w trzech kontenerach zamrożonych pozostaje ok. 700 mb. akt, a prace związane z ich wysuszeniem "są kontynuowane w bieżącym roku i będą kontynuowane w latach następnych".

Czytaj Specjalna komisja zajmie się ratowaniem dokumentów z archiwum w Krakowie.

Jakie rodzaju dokumenty znajdowały się w krakowskim archiwum?

W archiwum przechowywane były dokumenty, które powstały w urzędzie miasta i podległych mu jednostkach w ciągu ostatnich kilkunastu czy kilkudziesięciu lat, m.in.: akta osobowe byłych pracowników magistratu, dawne druki meldunkowe oraz dokumenty z 40 komórek organizacyjnych urzędu i 72 już zlikwidowanych miejskich jednostek.

Ok. 5 tys. 200 metrów bieżących akt należało do kategorii "A" czyli wieczystego przechowywania, pozostałe do kategorii "B", czyli dokumentów, które zgodnie z przepisami są po pewnym czasie niszczone, z czego 10 proc. powinno ulec zniszczeniu dopiero po 50 latach.

Pożar w archiwum wybuchł 6 lutego wieczorem, a został ugaszony 11 lutego - po blisko 112 godzinach akcji. W kolejnych dniach strażacy dogaszali pogorzelisko. W sumie w działaniach brało udział ponad 800 strażaków, ok. stu dziennie. W drugiej połowie miesiąca prokuratura okręgowa przejęła śledztwo od prokuratury rejonowej i rozpoczęła postępowanie dotyczące umyślnego sprowadzenia zdarzenia w postaci pożaru zagrażającego mieniu wielkich rozmiarów; ogień zniszczył bowiem dwie hale, w których miasto przechowywało blisko 20 km bieżących akt. Trzecia z nowoczesnych hal archiwum ocalała - nie była jeszcze oddana do użytku.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!