Partner portalu

PARTNER SERWISU

Katowice: W szkołach i instytucjach publicznych zamontowano czujniki powietrza

Zakończono montaż pierwszej partii czujników powietrza w Katowicach. We wtorek (11 grudnia) uruchomiono 20 czujników i 20 monitorów, zamontowanych przy żłobkach, szkołach i instytucjach takich jak dom kultury, przychodnie, czy ośrodek sportowy.

Według zapowiedzi władz miasta, po zakończeniu prac w Katowicach będzie działał największy tego typu system w Polsce, składający się z 127 czujników zamontowanych na terenie całego miasta oraz 154 ekranów, na których będą prezentowane stężenia PM10, PM2.5, a także dane dotyczące wilgotności, temperatury i ciśnienia. Wartość systemu to ponad 590 tys. zł, ma być gotowy do marca przyszłego roku.

"To będzie duża zmiana jakościowa w zarządzaniu miastem. Zamiast reagować na to, co dzieje się w danej chwili - czyli np. ostrzegać mieszkańców, że pojawił się smog, będziemy mogli to odpowiednio wcześniej zapowiedzieć i także zdefiniować geograficznie. Pamiętajmy, że na terenie Katowic występują różnice w stężeniach pyłów - w zależności od dzielnicy, czy też warunków pogodowych" - powiedział we wtorek prezydent Katowic Marcin Krupa.

Katowicki system powstał w ramach europejskiego projektu Awair. W jego ramach miasto Katowice, wraz z partnerami z innych miast europejskich, otrzymało dofinansowanie zadania z programu "Interreg Europa Centralna".

"Badanie poziomu zanieczyszczenia powietrza w Katowicach będzie odbywać się w czasie rzeczywistym. Zebrane z czujników dane natychmiast trafią do systemu, gdzie będą analizowane, a następnie prezentowane na ekranach multimedialnych oraz na stronie internetowej"- wyjaśnił Maciej Borkowski z firmy Evertop, która wykonała i wdrożyła oprogramowanie obsługujące dane pomiarowe.

Katowice to jedno z wielu miast w Polsce, które w okresie zimowym zmagają się z problem smogu.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!