Partner portalu

PARTNER SERWISU

Katowice wskrzeszają tor saneczkowy

  • PAP
  • 7 stycznia 2019 - 17:35
Mieszkańcy Katowic będą mogli także tej zimy korzystać z toru saneczkowego w parku Kościuszki – podał magistrat. Trwa już przygotowanie trasy do użytku, będzie to możliwe prawdopodobnie w najbliższy weekend.

Trasa była zapomniana, za wskrzeszenie sprzed roku odpowiada inicjatywa jednego z mieszkańców miasta, Jarosława Kopciucha. Wkrótce ma być zmodernizowana.

O tym, że tor będzie czynny także w bieżącym roku zdecydował prezydent Katowic Marcin Krupa. "Katowice tworzą i rozwijają przede wszystkim nasi mieszkańcy, a otwieranie się na ich potrzeby uważam za swój obowiązek. Dlatego bardzo się ucieszyłem, gdy Jarosław Kopciuch zaproponował nam rok temu reaktywację toru saneczkowego w parku Kościuszki. Okazało się, że był to strzał w dziesiątkę" - powiedział Krupa.

Tor saneczkowy w parku Kościuszki ma 350 m długości i biegnie ze szczytu górki nieopodal drewnianego kościoła św. Michała Archanioła aż do jednej z alejek kończących park. Przez wiele lat nie był używany. Blisko rok temu jeden z mieszkańców, Jarosław Kopciuch, zachęcił znajomych, by wraz z nim wysprzątali rynnę toru - usunęli z niej kamienie i gałęzie, które zagrażały bezpieczeństwu. W inicjatywę włączyły się służby miejskie, strażacy i wolontariusze. Po oczyszczeniu tor został pokryty śniegiem i wodą.

"Sam pomysł narodził się już w dwa lata temu. Podczas wieczornego biegania po parku zauważyłem, że w cieniu górki, na której dzieci w zimie jeżdżą na sankach jest coś, co przypomina koryto. Po chwili zrozumiałem, że to tor saneczkowy, którego nikt nie używa" - wspominał Kopciuch.

Efekt współpracy mieszkańca i służb miejskich spodobał się mieszkańcom - tor saneczkowy poprzedniej zimy cieszył się dużą popularnością. Dlatego w tym sezonie atrakcja zostanie ponownie przygotowana przez miejskie służby. Inicjatywę podjęły również Zakład Zieleni Miejskiej, straż pożarna oraz Katowickie Wodociągi. W sobotę Zakład Zieleni Miejskiej napełnił tor śniegiem, a od niedzieli rozpoczęło się rozlewanie wody. Kolejne warstwy będą uzupełniane w najbliższych dniach tak, by tor był gotowy na najbliższy weekend.

Katowiccy urzędnicy zaznaczają, że poza bieżącym i tymczasowym zagospodarowaniem toru, zostanie on gruntownie zmodernizowany. To także zasługa Kopciucha, który w 2018 r. złożył odpowiedni projekt do budżetu obywatelskiego i przekonał katowiczan, by na niego zagłosowali.

"Ze względu na szeroki zakres prac inwestycja o łącznej wartości 600 tys. zł zostanie zrealizowana w 2020 roku. W jej skład wejdą m.in.: wykonanie nasypu, rewitalizacja terenu, montaż systemu naśnieżania, wykonanie bezpiecznej nawierzchni toru oraz budowa schodów" - wyjaśniła rzecznik Urzędu Miasta Katowice Ewa Lipka.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!