Partnerzy portalu

PARTNER SERWISU

Kibice i turyści zwiedzą gdańskie dzielnice

  • PAP
  • 8 kwietnia 2012 - 16:00
- Po dwóch gdańskich dzielnicach: Zaspie i Biskupiej Górce, ich mieszkańcy będą oprowadzać tego lata turystów, w tym także miłośników futbolu, którzy przyjadą na Euro 2012. Projekt realizowany jest dzięki dotacji ministerstwa kultury.

Jak powiedział Sławomir Czarnecki z Instytutu Kultury Miejskiej, która to instytucja jest jednym z organizatorów projektu pod nazwą Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki, do udziału w przedsięwzięciu zgłosiło się 30 osób z Zaspy oraz 90 z Biskupiej Górki.

Osoby te od marca biorą udział w cyklu zajęć dotyczących ich dzielnic. W przypadku Zaspy nacisk kładziony jest na wyjątkową kolekcję murali - wielkoformatowych malowideł ściennych, które można oglądać głównie na szczytach licznych na tym osiedlu bloków. Z kolei przyszli przewodnicy po Biskupiej Górce poznają historię tego sąsiadującego z centrum Gdańska (zabierz głos/oceń prezydenta) wzniesienia z jego zespołem kamienic oraz obiektami fortyfikacyjnymi.

Czarnecki wyjaśnił, że fundusze na realizację projektu w wysokości 30 tys. zł zostały pozyskane z ministerstwa kultury. Cykl zajęć zakończy się maju.

Na Zaspie podobny projekt był realizowany już w ubiegłym roku i teraz w zajęciach biorą udział głownie ubiegłoroczni "absolwenci szkoły dla przewodników", którzy pogłębiają swoją wiedzę. Natomiast w przypadku Biskupiej Górki przedsięwzięcie ma charakter premierowy.

W grupie przewodników po Zaspie są osoby anglo-, niemiecko- i hiszpańskojęzyczne, więc z ich pomocy będą mogli skorzystać także obcojęzyczni turyści.

- Co do możliwości oprowadzania zagranicznych turystów po Biskupiej Górce, dopiero rozeznajemy się w znajomości języków obcych wśród uczestników, ale przykład z Zaspy pokazuje, że także tutaj powinna być taka możliwość - powiedział  Czarnecki.

W skład kolekcji murali na gdańskiej Zaspie wchodzi około 30 wielkoformatowych dzieł o łącznej powierzchni ponad sześciu tysięcy m kw. Malowidła zdobią głównie szczyty bloków mieszkalnych, ale też okoliczne ogrodzenia. Większość dzieł powstała w ramach Europejskiego Festiwalu Malarstwa Wielkoformatowego Monumental Art, który odbywa się w Gdańsku od 2009 roku. W przedsięwzięciu brali udział artyści zarówno z Polski, jak i z Niemiec, Włoch, a nawet Chin.

Z kolei Biskupia Górka to wzniesienie, na którym znajduje się zespół kamienic pochodzących najczęściej z przełomu XIX i XX wieku. Jest tu także zbudowana na początku XIX wieku Reduta Koszarowa i - pochodzący z tego samego czasu - pomennonicki kościół. W najwyższym punkcie wzniesienia stoi też zbudowane w latach 30. XX wieku schronisko młodzieżowe. Z Biskupiej Górki rozciąga się bardzo malowniczy widok na leżące nieopodal Główne Miasto z jego najważniejszymi zabytkami w postaci Ratusza Głównomiejskiego czy Bazyliki Mariackiej.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!