Partnerzy portalu

Kielce: Święto Niepodległości - brawa dla służb mundurowych za pracę na granicy

Uczestnicy wojewódzkich obchodów Święta Niepodległości w Kielcach oklaskami podziękowali służbom mundurowym pracującym na granicy polsko-białoruskiej. Obchodom towarzyszyły m.in. widowisko historyczne i koncert orkiestry dętej.
  • Uroczystości rozpoczął wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz składając kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości.
  • "W zeszłym roku obchodziliśmy 11 listopada w cieniu COVID-19, teraz obchodzimy także w cieniu wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej - mówił wojewoda Koniusz.
  • Chociaż samo święto jest radosne, odnosimy się przecież do odzyskania niepodległości, którą mamy" - dodał wojewoda Koniusz.

Następnie w bazylice katedralnej odbyła się msza w intencji ojczyzny. Biskup kielecki Jan Piotrowski w homilii odwoływał się do słów prymasa Stefana Wyszyńskiego. Podkreślił, że nienawiścią nie obronimy ojczyzny.

"Brońmy jej więc z miłością, naprzód miedzy sobą, by nie podnosić przeciw nikomu ręki w ojczyźnie, w której ongiś bili nas najeźdźcy. Nie możemy ich naśladować, nie możemy sami siebie poniewierać i bić, Polacy już dość byli bici przez obcych, niechże więc nauczą się czegoś z tych doświadczeń. Trzeba nauczyć się drogi porozumienia przez miłość" - cytował słowa prymasa Wyszyńskiego.

O godzinie 12 uczestnicy uroczystości przed Muzeum Narodowym w Kielcach wspólnie odśpiewali hymn państwowy, a następnie przemaszerowali ulicami Małą, Sienkiewicza i Hipoteczną przed pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności, gdzie odbyły się główne uroczystości.

Wydarzeniu towarzyszyła asysta wojskowa oraz oprawa muzyczna Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej. Kwiaty i znicze przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego złożyły delegacje władz państwowych, samorządowych, kombatantów i harcerzy.

O podziękowanie służbom mundurowym za ich pracę na granicy polsko-białoruskiej zaapelował wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk. "Pokażmy, że Kielce są murem za polskim mundurem, tym wszystkim, którzy dbają o naszą granicę, którzy są teraz na służbie" - mówił Wawrzyk.

Uczestnicy uroczystości zareagowali oklaskami.

Kieleckim uroczystościom Narodowego Święta Niepodległości towarzyszyło widowisko historyczne "Gloria Victis - Godni Pamięci III Powstanie Śląskie 1921-2021", przygotowane przez Kielecki Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich przy wsparciu lokalnych grup rekonstrukcji historycznych. Z kolei z Koncertem Listopadowym wystąpiła Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Krasocinie.

Na Placu Wolności można było także zaszczepić się przeciw COVID-19. W czwartek zdecydowało się to zrobić 19 osób.

Uroczystości 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się także w wielu innych miejscach w województwie świętokrzyskim. Oprócz oficjalnych obchodów zorganizowano m.in. marsz niepodległości na Łysicę oraz bieg na Grochowiska (pow. pińczowski), gdzie w 1963 roku rozegrała się jedna z najkrwawszych bitew powstania styczniowego.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!