PARTNER PORTALU
  • BGK

Kik: to był marsz przeciwko niepodległości

  • PAP    11 listopada 2013 - 20:24
Kik: to był marsz przeciwko niepodległości

Przestańmy tego typu marsze nazywać marszami niepodległości. To był marsz przeciwko niepodległości, ponieważ było to podważanie porządku demokratycznego, a więc podważanie niepodległości - powiedział prof. Kazimierz Kik po poniedziałkowym Marszu Niepodległości w Warszawie.
"Marsz Niepodległości", zorganizowany w poniedziałek Stowarzyszenie "Marsz Niepodległości" we współpracy z Młodzieżą Wszechpolską i Obozem Narodowo-Radykalnym z okazji 11 listopada, został rozwiązany przez ratusz - na żądanie policji. W czasie manifestacji doszło do burd, rannych zostało pięciu policjantów.

"Słusznie rozwiązano ten marsz. (...) Będzie absolutnie słuszną decyzją, jeżeli w przyszłym roku pozwolenia na tego typu marsz nie będzie, ponieważ w Polsce nie może być przyzwolenia na podważanie porządku demokratycznego przez jakiekolwiek siły i to pod hasłami demokracji" - podkreślił politolog.

Jak przypomniał, demokracja nie daje wszystkim prawa do wszystkiego, "a na pewno nie daje prawa do podważania reguł demokracji". "Powinno być tak, że już po najmniejszym incydencie taki marsz zostaje rozwiązany. Państwo musi mieć efektywne i skuteczne instrumenty ochrony porządku demokratycznego. Państwo nie może tolerować podważania własnego porządku" - przekonywał.

"Przestańmy tego typu marsze nazywać marszami niepodległości. To był marsz przeciwko niepodległości, ponieważ było to podważanie porządku demokratycznego, jaki mamy, a więc podważanie niepodległości" - mówił prof. Kik. "Nie może być przyzwolenia formalnego dla tego typu postaw związanych z nietolerancją, patrząc na spalenie tęczy" - dodał.

Prof. Kik zwrócił uwagę, że w marszu wzięła udział prawie sama młodzież.

"Trzeba zastanowić się, dlaczego. Rząd powinien spojrzeć na to, iż udział samych młodych ludzi to wyraz rozpaczy, protestu ze strony marginalizowanych młodych ludzi w Polsce. Trzeba popatrzeć na to, co się dzieje: że najwięcej wśród bezrobotnych - to ludzie młodzi, najwięcej wśród osób na umowach śmieciowych - to ludzie młodzi, że młodzi nie mają zdolności kredytowej, mieszkań, przyszłości, są doprowadzeni do rozpaczy" - mówił.

Jak podkreślił, "można zarzucić ludziom na czele Ruchu Narodowego, że cynicznie wykorzystują ten potencjał rozpaczy wśród młodych ludzi". Jednocześnie - według Kika - to "rząd jest od tego, aby stworzyć sytuację odciągającą młodych ludzi od radykałów". "Brakuje polityki rządu wobec polskiej młodzieży, stworzenia namiastki perspektywy dla młodych ludzi" - dodał.

Według prof. Kika to, co wydarzyło się w poniedziałek - "to pośredni sukces przewodniczącego PiS Jarosława Kaczyńskiego, ponieważ widać zasadność jego decyzji o odłączeniu się od tego typu zachowań różnych grup społecznych". "W ubiegłym roku to na PiS spadły gromy za taki przebieg wydarzeń, a dzisiaj Jarosław Kaczyński wychodzi na polityka przewidującego i odpowiedzialnego za swoje decyzje" - dodał profesor (prezes PiS uczestniczył w obchodach rocznicy 11 listopada, zorganizowanych przez jego partię w Krakowie - red.).

------ WCZEŚNIEJSZE WIADOMOŚCI ------

- "Marsz Niepodległości", zorganizowany w poniedziałek przez środowiska narodowe, został rozwiązany przez ratusz - na żądanie policji. W czasie manifestacji doszło do burd, rannych zostało pięciu policjantów.

Marsz zorganizowany został przez Stowarzyszenie "Marsz Niepodległości" we współpracy z Młodzieżą Wszechpolską i Obozem Narodowo-Radykalnym z okazji 11 listopada. Według organizatorów, uczestniczyło w nim kilkadziesiąt tysięcy osób.

Demonstracja wyruszyła po godz. 15 sprzed Pałacu Kultury i Nauki. Trasa marszu wiodła ulicami: Marszałkowską, Waryńskiego, Puławską, Goworka, Spacerową, Belwederską, Al. Ujazdowskimi do pl. na Rozdrożu.

Przed godz. 17 marsz został rozwiązany. Decyzję podjął stołeczny ratusz na "wyraźne żądanie" policji. Wcześniej doszło do zamieszek - m.in. przed tzw. skłotami przy ul. Skorupki i ul. Wilczej oraz w okolicach ambasady Federacji Rosyjskiej. Niektórzy z uczestników burd mieli twarze zasłonięte kominiarkami.

"Ustalenia z organizatorami są w tym momencie już nieaktualne. Policja przejmuje wszystko, co jest związane z każdym newralgicznym miejscem. W każdym takim miejscu wystawiamy dodatkowych funkcjonariuszy" - mówił po rozwiązaniu marszu rzecznik KGP, insp. Mariusz Sokołowski. Policja wezwała uczestników marszu do zachowania zgodnego z prawem i ostrzegła przed użyciem pałek, armatek wodnych, gumowych kul i środków chemicznych.

Pomimo rozwiązania zgromadzenia, marsz był kontynuowany. Uczestnicy marszu poszli na Agrykolę, tam odbył się wiec, który został zgłoszony jako osobne zgromadzenie.

Prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Witold Tumanowicz przekonywał, że po stronie uczestników i organizatorów nie leży żadna wina za przebieg wydarzeń.

Jak poinformowała policja, rannych zostało pięciu policjantów, trafili do szpitali; co najmniej kilkanaście osób zatrzymano. Zostały one przewiezione do policyjnych aresztów m.in. przy ulicy Wilczej, gdzie zostaną przesłuchane.

Atakowana była także ochrona marszu, która usiłowała przeciwdziałać incydentom i rozdzielać walczących.

Niedługo po rozpoczęciu marszu odłączyło się od niego kilkuset uczestników; poszli na ul. Skorupki, przed skłot Przychodnia. Tam doszło do przepychanek, uczestnicy marszu rzucali kamieniami, kostkami bruku i butelkami w okna. Takimi samymi przedmiotami odpowiadali im ludzie znajdujący się wewnątrz i na dachu budynku. Kilka osób zostało poturbowanych, przyjechały karetki pogotowia. Powybijano szyny w samochodach stojących w okolicy. Kilka aut podpalono.

Dziennikarz widział, jak przy ul. Skorupki uderzono fotoreportera; z kolei przy ul. Wilczej zabrano mikrofon reporterowi publicznego radia.

Do kolejnych starć doszło przy skrzyżowaniu ul. Marszałkowskiej i Wilczej. Tu również w stronę policjantów poleciały butelki, kamienie i petardy. Na Placu Zbawiciela podpalono instalację "Tęcza", która została naprawiona zaledwie kilka dni wcześniej. Podczas gaszenia strażacy zostali obrzuceni kamieniami i flarami.

Instalacja "Tęcza" pierwotnie złożona z 16 tys. sztucznych kwiatów nawleczonych na ogromną stalową konstrukcję, autorstwa gdańskiej rzeźbiarki i performerki Julity Wójcik, stanęła na Placu Zbawiciela w czerwcu 2012 r. Wcześniej, podczas polskiej prezydencji, zdobiła plac przed Parlamentem Europejskim; powstała na zlecenie Instytutu Adama Mickiewicza. Przez niektórych osoby kojarzona jest ze środowiskiem LGBT (lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transseksualnych), którego symbolem jest tęczowa flaga. Instalacja była już kilkakrotnie podpalana.

Jak poinformował w oświadczeniu Kolektyw Syrena, występujący w imieniu mieszkańców skłotów przy ul. Skorupki (Przychodnia) i Wilczej (Syrena), uczestnicy marszu napadli na budynki, wdarli się do budynków uzbrojeni w maczety, butelki, pałki, którymi zaatakowali osoby znajdujące się w środku, m.in. ośmioro dzieci w wieku od 3 do 14 lat.

Kiedy "Marsz Niepodległości" przechodził ulicą Spacerową, na tyłach ambasady rosyjskiej podpalono budkę policji ochraniającej budynek. Kilku uczestników marszu próbowało wspiąć się na ogrodzenie, na teren ambasady rzucano petardy i race. Spalono też stertę śmieci na podwórku sąsiadującej z ambasadą kamienicy.

Wyrazy ubolewania w związku z burdami przed ambasadą Federacji Rosyjskiej w Warszawie przekazał na twitterze rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski?. "Nie ma usprawiedliwienia dla chuligaństwa. Potępiamy łamanie Konwencji Wiedeńskiej" - dodał rzecznik resortu.

Uczestnicy marszu nieśli biało-czerwone flagi, wielu z nich ubranych było w koszulki i szaliki w polskich barwach, były też emblematy klubów sportowych. Skandowano m.in. "Polska to my, a nie Donald i jego psy", "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę", "Norymberga dla komuny", "Znajdzie się cela dla Jaruzela", na transparentach były hasła: "Wolna Polska bez islamu", "Niepodległość nie dla idiotów/ nie dla lemingów".

Wcześniej Tumanowicz apelował, by nie było asysty policji podczas marszu i by zwarte oddziały policji nie znajdowały się w zasięgu wzroku manifestantów. Zapowiadał, że porządku będzie pilnowało kilkuset wolontariuszy - straż Marszu Niepodległości. MSW odpowiadało wtedy, że nie jest to możliwe. Podczas marszu straż kilkakrotnie próbowała interweniować i opanować agresywnych uczestników zgromadzenia, jednak bezskutecznie. Musiała interweniować policja.

W tym roku zgromadzania publiczne 11 listopada po raz pierwszy odbywały się pod rygorem znowelizowanej ustawy Prawo o zgromadzeniach, co oznacza m.in., że trasy manifestacji nie nakładają się i nie przecinają.

Po ubiegłorocznych zajściach na komisariaty doprowadzono 176 osób, z których 21 zatrzymano. Rannych zostało 22 policjantów; straty oszacowano na ponad 80 tys. zł.

Nowe przepisy zobowiązują organ gminy do delegowania swoich przedstawicieli na zgromadzenia, jeżeli przewidywana liczba uczestników jest większa niż 500 lub istnieje niebezpieczeństwo naruszenia porządku publicznego. Przepisy przewidują karę grzywny dla przewodniczącego zgromadzenia, jeśli nie wykonuje on swych obowiązków i nie przeciwdziała naruszeniom porządku publicznego.

Pierwotnie prezydencki projekt noweli ustawy o zgromadzeniach wprowadzał zakaz zakrywania twarzy. Zmiana ta nie została ostatecznie wprowadzona.

------ WCZEŚNIEJSZE WIADOMOŚCI ------

Wyrazy ubolewania w związku z burdami przed ambasadą Federacji Rosyjskiej w Warszawie przekazał na twitterze rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)
FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE
Ze względu na ciszę wyborczą komentowanie zostało wyłączone.

  • Chełmianin N, 2013-11-11 18:35:13

    W rocznicę Święta Niepodległości Polski, Polak rozróbą przywitał przybyłych gości i uświadomił im,że Polak rozrabiać potrafi, kiedy na swojej drodze na przeciwnika trafi. 11.XI.2013 to dzień nienawiści,a nie radości tak utrwalą tę datę przebywający jegomości, że w Narodzie Polskim dalej nie ma... jedności. Dumny Narodzie nie fer bić się w pochodzie!  rozwiń

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.