Partnerzy portalu

Konstancin najbogatszą gminą Mazowsza

Gazeta Wyborcza opublikowała ranking najbogatszych gmin Mazowsza. Gmina Konstancin-Jeziorna znalazła się na pierwszej pozycji.

W rankingu pod uwagę wzięto dochody z podatków w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W tym zestawieniu wyprzedzamy stolicę o 8 pozycji.

W rankingu opublikowanym w styczniu przez Gazetę Wyborczą gmina może pochwalić się dochodami podatkowymi w wysokości 3752 zł na każdego mieszkańca (dane Ministerstwa Finansów za 2011 r.). W rankingu o mały włos wyprzedzamy Nadarzyn (3728 zł) i gminę Lesznowola (3536 zł). Warszawa zajmuje 9 pozycję z wynikiem 2710 zł.

Udziały w podatku PIT płaconym przez mieszkańców Konstancina-Jeziorny wynoszą ok. 60 proc. dochodów podatkowych gminy. Bardzo duży podatek do kasy gminy odprowadzają Polskie Sieci Elektroenergetyczne, które maja siedzibę w Konstancinie przy ul. Warszawskiej.

Mimo pierwszego miejsca na Mazowszu, Konstancin nie znalazłby się w pierwszej dziesiątce najbogatszych gmin w Polsce. Tutaj na 1. pozycji znajduje Kleszczów pod Bełchatowem, który korzysta z olbrzymich opłat wnoszonych przez kopalnię węgla brunatnego. Dochody z podatków wynoszą aż 33.123 zł na każdego mieszkańca Kleszczowa.

Burmistrz Konstancina-Jeziorny Kazimierz Jańczuk w wypowiedzi dla Gazety Wyborczej zaznacza, że statystyczny wynik nie przekłada się na brak problemów z pieniędzmi. Gmina jest zaniedbana w zakresie inwestycyjnym, związanym z siecią wodnokanalizacyjną i musi realizować wiele inwestycji, aby zapewnić odpowiednie zaopatrzenie w wodę, dostęp do kanalizacji, dobrych dróg i oświaty.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!