Partnerzy portalu

Kraków: rozstrzygnięto konkurs na projekt Małopolskiego Centrum Nauki

Nowoczesny gmach w obrysie trójkąta, który symbolizuje „naukę”, z dachem stanowiącym równocześnie trybunę do pokazów plenerowych, wygrał międzynarodowy konkurs na projekt architektoniczno-urbanistyczny Małopolskiego Centrum Nauki.
  • Marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa powiedział po ogłoszeniu wyników, że o wyborze zwycięskiej pracy zdecydowało kilka czynników, z których najważniejsza była czystość formy zaproponowanego gmachu.
  • Według niego uznanie komisji konkursowej zyskał też zaproponowany w wybranym projekcie układ funkcjonalny, najlepiej pasujący do wszystkich zadań stojących przed Małopolskim Centrum Nauki.
  • Małopolskie Centrum Nauki obejmie obszar prawie 4 ha. Powierzchnia użytkowa placówki - uwzględniająca zarówno wystawę stałą, jak i czasowe ekspozycje - ma wynosić ok 12,5 tys. m. kw.

Placówka, prezentująca i popularyzująca osiągnięcia współczesnej nauki, powstanie w krakowskich Czyżynach przy al. Bora-Komorowskiego na około 4 hektarach terenów w sąsiedztwie Muzeum Lotnictwa Polskiego. Jej otwarcie planowane jest na 2022 rok.

Autorami zwycięskiej pracy są Edzard Schultz i Anna Stryszewska-Słońska z pracowni Heinle, Wischer und Partner Architekci z Wrocławia. Współpracowali: Dominika Niewczas, Joanna Pittner, Katarzyna Woszczyna, Tomasz Padło, Małgorzata Oleśkowska.

Architektura wybranego projektu budynku MCN silnie odnosi się do uwarunkowań kulturowych, lokalizacyjnych i krajobrazowych otaczającego terenu. Głównym odniesieniem jest zespół Muzeum Lotnictwa Polskiego oraz podlegające ochronie konserwatorskiej elementy historycznego lotniska Rakowice-Czyżyny.

Dominantę budynku ukształtowano od strony północnej. W kierunku południowym gmach w obrysie trójkąta, który symbolizuje "naukę", otwiera się na teren parku oraz płynnie schodzi w kierunku pasa startowego. Dach zaplanowano jako trybunę, z której będzie można obserwować pokazy lotnicze, widowiska plenerowe czy eksperymenty naukowe odbywające się na pasie startowym. Wykorzystując naturalne ukształtowanie terenu, projektowany budynek został zagłębiony w terenie.

Konkurs ogłoszony przez władze województwa przebiegał w dwóch etapach. Do pierwszego zgłoszono w sumie 45 opracowań - sędziowie do ścisłego finału wybrali pięć najlepszych, prosząc o uszczegółowienie i uzupełnienie. W efekcie przygotowano cztery prace finałowe. Autorzy zwycięskiej koncepcji otrzymali 70 tys. zł. Łączna pula nagród w konkursie wynosiła 150 tys. zł.

Marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa powiedział po ogłoszeniu wyników, że o wyborze zwycięskiej pracy zdecydowało kilka czynników, z których najważniejsza była czystość formy zaproponowanego gmachu, nawiązującego do otwartej przestrzeni, w jaką budynek będzie wkomponowany. "Chodziło o to, żeby ta bryła wpisywała się w krajobraz i nawiązywała do starego lotniska i pas startowego, przy którym będzie usytuowana" - wyjaśnił Krupa.

Według niego uznanie komisji konkursowej zyskał też zaproponowany w wybranym projekcie układ funkcjonalny, najlepiej pasujący do wszystkich zadań stojących przed Małopolskim Centrum Nauki.

"Projekt charakteryzuje się również bardzo innowacyjnym podejściem do efektywności energetycznej - chodziło o to, żeby ten budynek był tani w utrzymaniu i nie pochłaniał zbyt wiele energii, a jednocześnie emanował naturą. Ważną sprawą są również koszty - oszacowaliśmy że ten budynek jest najbardziej zbliżony do możliwości finansowych województwa" - powiedział marszałek.

Według niego zwycięzca konkursu do wiosny przyszłego roku powinien opracować dokumentację techniczną zadania, po czym wyłoniony w przetargu wykonawca rozpocznie prace budowlane. Otwarcie Małopolskiego Centrum Nauki planowane jest w 2022 roku.

Marszałek Krupa przypomniał, że do przygotowania ekspozycji i prowadzenia obiektu została już powołania instytucji kultury Małopolskie Centrum Nauki w Krakowie. "To nie będzie zwykłe muzeum. Wszystko trzeba obmyślić, zaprojektować i przygotować od podstaw, nie ma tego w żadnym magazynie do kupienia" - zaznaczył Krupa.

Według niego MCN będzie instytucją, gdzie dzieci i uczniowie w specjalnie przygotowanych laboratoriach oraz pracowniach będą eksperymentować, odkrywać tajniki nauki, zadawać pytania i szukać na nie odpowiedzi.

Małopolskie Centrum Nauki obejmie obszar prawie 4 ha. Powierzchnia użytkowa placówki - uwzględniająca zarówno wystawę stałą, jak i czasowe ekspozycje - ma wynosić ok 12,5 tys. m. kw.

Wartość inwestycji oszacowano na blisko 150 mln zł, z czego ok. 91 mln zł to koszt budynku wraz z zagospodarowaniem otoczenia. Przedsięwzięcie jest w 85 proc. współfinansowane ze środków europejskich pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!