Partnerzy portalu

Kraków: W sobotę wyjątkowa premiera z Teatrze Ludowym

Nowohucki Teatr Ludowy wystawi w sobotę (07.10) premierę, opartą w całości na muzyce Zygmunta Koniecznego, barda krakowskiej "Piwnicy pod Baranami" i legendarnego kompozytora piosenek. W ten sposób uczci 80-lecie artysty od zawsze związanego z Krakowem. 


• Nowohucki Teatr Ludowy wystawia w sobotę premierę, opartą w całości na muzyce Zygmunta Koniecznego, barda krakowskiej "Piwnicy pod Baranami" i legendarnego kompozytora piosenek.

• Jego twórczość rozsławiła przede wszystkim Ewa Demarczyk: "Tomaszów", "Karuzela z madonnami", "Groszki i róże", "Grande Valse Brillante".

• - Miejsce urodzenia, to gdzie się dorasta i tworzy, ma ogromny wpływ na naszą twórczość. Pod tym względem "Piwnica" była miejscem niezwykłym - mówi Konieczny. 

***** 

Premiera spektaklu "Zahipnotyzuj mnie - piosenki Zygmunta Koniecznego" odbędzie się w sobotę (07.10) w krakowskim Teatrze Ludowym. - Mam wrażenie, że udało nam się utrzymać w spektaklu równowagę pomiędzy melancholią a naszymi rozwiązaniami - choreograficznymi i plastycznymi. Tworzymy do tej muzyki żywe obrazy z aktorów, nawiązujące do arcydzieł malarstwa, a jednocześnie dialogującymi z muzyką i z tekstem piosenek Zygmunta Koniecznego. Spektakl dzieje się "tu i teraz" i nie jest powrotem do dawnych czasów, choć jednocześnie niczego nie odbiera tym, którzy chcą usłyszeć tę muzykę w taki sposób, w jaki ją zapamiętali - powiedziała reżyserka spektaklu i dyrektor Teatru Ludowego Małgorzata Bogajewska.

Jak twierdzi, inspiracja do stworzenia spektaklu wyszła od Jacka Wojciechowskiego - przyjaciela kompozytora. Aktorzy Teatru Ludowego podchwycili ten projekt, a miasto dało pieniądze, bo wpisuje się on w 80. rocznicę urodzin Zygmunta Koniecznego.

- Piosenki przemijają, ale też dzięki temu są "znakiem czasu", bo kojarzą się z konkretnymi latami, czego nie można powiedzieć o żadnym utworze muzyki poważnej. Dzisiaj mój styl bierze się trochę z przemyśleń nad życiem, a kiedyś - przed laty, inspiracją dla mnie był na przykład folklor krakowski, jak w piosence "Karuzela z madonnami", która jest oberkiem, lub w piosence - krakowiaku - "Taki pejzaż"" - powiedział Zygmunt Konieczny, który jest nie tylko autorem bardzo znanych piosenek, ale także kompozytorem muzyki filmowej i teatralnej.

- Zygmunta poznałem przed wielu laty w "Piwnicy pod Baranami" i dziś jestem jego kontynuatorem. Jest to muzyka bardzo bogata - w jego kompozycjach spotkałem się nawet z barokową polifonią, na przykład w refrenie piosenki "Ta nasza młodość". Jego styl wyróżnia się także wyrazistym podziałem rytmicznym. Jestem strażnikiem jego melodii, stylu, harmonii i staram się go przekazać w nienaruszonej formie" - powiedział kierownik muzyczny spektaklu Konrad Mastyło.

Premiera "Zahipnotyzuj mnie" odbędzie się w sobotę na dużej scenie Teatru Ludowego. W spektaklu wystąpią: Marta Bizoń, Małgorzata Krzysica, Barbara Szałapak, Jan Nosal, Karol Polak, Jacek Wojciechowski, Kajetan Wolniewicz oraz gościnnie Weronika Kowalska i Paulina Kondrak.

- Miejsce urodzenia, to gdzie się dorasta i tworzy, ma ogromny wpływ na naszą twórczość. Pod tym względem "Piwnica" była miejscem niezwykłym. Są kompozytorzy, którzy piszą w odosobnieniu i skupieniu - a ja odwrotnie: muszę mieć otwarte okno, czuć obecność miasta i kontakt z życiem i z innymi ludźmi. Mam wrażenie, że dzisiaj twórcy piosenek nie mają potrzeby "własnego języka". Próbuję pisać wbrew temu co popularne i może w taki właśnie sposób buduję własny styl - opowiada o swojej pracy Zygmunt Konieczny.

Jak mówi jest zafascynowany twórczością Stanisława Wyspiańskiego. W kontekście 80. urodzin kompozytora 23 października w krakowskim ICE odbędzie się koncert "Konieczny Wyspiańskiemu".

Kompozytor skomponował na tę okazję "Koncert fortepianowy", który wykonają Piotr Latoszyński (fortepian) i Leszek "Hefi" Wiśniowski (flet basowy). Usłyszymy także jego muzykę napisaną do spektakli teatralnych - dramatów Stanisława Wyspiańskiego. Wystąpią m.in.: Joanna Słowińska, Przemysław Branny Marek Bałata, Marta Bizoń, Katarzyna Jamróz, Tadeusz Zięba oraz Chór Polskiego Radia i Sinfonietta Cracovia pod dyrekcją Rafała Jacka Delekty.

To jedno z wielu wydarzeń w ramach projektu kulturalnego "Kraków miastem Wyspiańskiego", obchodzonego w 110. rocznicę śmierci artysty.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!