Partnerzy portalu

Kujawsko-pomorskie, Chełmno: Obchody Walentynek w mieście zakochanych już trwają

• W mieście zakochanych - Chełmnie, gdzie znajdują się relikwie św. Walentego - trwają obchody walentynek.
• Świętowanie trwa już od piątku (10 lutego), a kulminacja obchodów nastąpi we wtorek 14 lutego.
• Na ten dzień zaplanowane są m.in. jarmark, parada, budowa żywego serca i koncert.

Od kilkunastu lat Chełmno w województwie kujawsko-pomorskim promuje się, jako miasto zakochanych. W zabytkowym kościele farnym pw. Najświętszej Marii Panny znajdują się relikwie św. Walentego.

W walentynki ulicami miasta przejdzie parada turystów i mieszkańców, którzy wezmą później udział w X Festiwalu Piosenki Miłosnej. Gwiazdą wieczoru będzie Ewa Farna, która wystąpi podczas wieczornego koncertu. Wcześniej zaplanowano także maraton zumby, pokazy tańca hip-hop i break dance.

Obchody Dnia Świętego Walentego w rozbudowanej formie odbywają się w Chełmnie po raz szesnasty. Ich pierwszym akcentem były piątkowe i sobotnie rekolekcje dla narzeczonych w farze, których zwieńczeniem będzie niedzielna msza święta w intencji jubilatów i małżeństw obchodzących swoje rocznice.

W sobotę w kościele św. Piotra i Pawła można było podziwiać wystawę komiksów, a wieczorem w farze wystąpiła Martyna Jakubowicz. Na niedzielę zaplanowano bieg zakochanych, spektakl improwizowany "Miłość nie szuka poklasku", a także występ Karoliny Leszko, Daniela Cebuli-Orynicza oraz Marcin Sadowski Trio, którzy zaprezentują przeboje znane z musicali i filmów.

Wigilia walentynek upłynie pod znakiem teatru i muzyki. W miejskiej bibliotece odbędzie się spektakl "Teatr przy stoliku", a w kościele garnizonowym koncert chórów Parati Semper ze Świecia i Chorus Culmensis z Chełmna.

Świętowanie organizowane jest przez władze miasta, parafię Wniebowzięcia NMP i Chełmiński Dom Kultury, a patronatem objął je marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

W farze po długiej przerwie relikwie św. Walentego zostały po raz pierwszy wystawione 14 lutego 2002 r. Od tego czasu co roku w Chełmnie obchody religijne łączą się ze świętowaniem walentynek.

Żyjący w III wieku Walenty - biskup i męczennik - był z wykształcenia lekarzem. Według jednego z podań św. Walenty uleczył ze ślepoty córkę jednego ze sług cesarskich i doprowadził do nawrócenia całej jego rodziny. Cesarz wpadł w gniew i kazał zabić biskupa.

W Polsce święty Walenty, zanim stał się patronem zakochanych, przez stulecia był przede wszystkim patronem ludzi cierpiących na epilepsję i choroby nerwowe.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!