Partnerzy portalu

Kwestujący na cmentarzu w Radomiu zebrali ponad 21 tys. zł

  • PAP/AT
  • Opublikowano: 1 listopada 2022 - 20:44
Ponad 21 tys. zł zebrano podczas kwesty na odnowę zabytkowych nagrobków na cmentarzu w Radomiu przy ul. Limanowskiego – poinformował wiceprzewodniczący zarządu Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu Sławomir Adamiec.

Ponad 21 tys. zł zebrano w trakcie kwesty na cmentarzu przy ul. Limanowskiego

W tym roku kwestowano w niedzielę i w dniu Wszystkich Świętych. "Ponad 21 tys. zł to dobry wynik. Zebrana kwota pozwoli nam na podjęcie kolejnej renowacji w roku 2023" - powiedział Adamiec.

Społeczników ze Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego (SKOZCR) wspierali w zbieraniu datków inni wolontariusze, w szczególności młodzież z radomskich szkół. "Dzięki wspólnemu wysiłkowi, cmentarz przez ostatnie lata stał się nie tylko pięknym przykładem pamięci o bliskich zmarłych, ale również wyrazem troski o materialną i duchową wartość sztuki cmentarnej" - podkreślił Adamiec.

Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu prowadzi kwesty od 27 lat. Zbiera fundusze podczas organizowanych dwa razy w roku zbiórek: jednej na Wielkanoc i drugiej we Wszystkich Świętych. Tegoroczna - listopadowa wróciła po dwóch latach przerwy spowodowanej obostrzeniami pandemicznymi.

Na radomskiej nekropolii rzymskokatolickiej jest ponad 300 nagrobków wpisanych do rejestru zabytków woj. mazowieckiego. Od 1995 r. Komitet zebrał blisko 750 tys. zł, dzięki czemu odrestaurowano 25 nagrobków.

Czytaj też: Likwidacja grobów na nowych zasadach

Cmentarz Rzymskokatolicki przy dawnym Trakcie Starokrakowskim, obecnie ul. Limanowskiego w Radomiu powstał w 1812 r. Jest na nim ponad 28 tys. grobów, w których spoczywa ponad 200 tys. osób. Tutaj pochowany jest m.in. malarz batalista Józef Brandt, zasłużony radomski chirurg Ludwik Przybyłko, senator II RP Maciej Glogier oraz biskupi radomscy: Edward Materski i Stefan Siczek.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!