Partnerzy portalu

Lotniska w Radomiu i Szymanach zdecydowały się na współpracę

  • PAP
  • 29 stycznia 2016 - 18:03 | Aktualizacja: 29 stycznia 2016 - 18:07
Port Lotniczy Radom świadczy usługi, m.in. na rzecz nowo powstałego lotniska w Szymanach. Zapewnia służbę informacji powietrznej i przygotowuje informacje meteorologiczne, niezbędne do wykonywania operacji lotniczych.

Spółka Port Lotniczy Radom (PLR) posiada wszystkie niezbędne certyfikaty dotyczące działalności służby informacji powietrznej AFIS. Radomskie lotnisko jest też jednym w Polsce, które ma własne służby meteorologiczne. Pozostałe porty lotnicze - jak podkreśla rzecznik PLR Kajetan Orzeł - korzystają z informacji przekazywanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Dlatego - według rzecznika PLR - spółka z Radomia mogła zapewnić tego rodzaju usługi na rzecz Portu Lotniczego Olsztyn - Mazury. "Obsługą lotów na lotnisku w Szymanach zajmują się pracownicy służby informacji powietrznej AFIS - przeszkoleni i zatrudnieni przez Port Lotniczy Radom" - wyjaśnił rzecznik. Dodał, że informacje meteorologiczne dla służby AFIS opracowuje utworzona na potrzeby radomskiego lotniska spółka Radom Meteo. Na bieżąco przygotowuje pakiet informacji dotyczących warunków atmosferycznych, m.in. temperatury, wilgotności i ciśnienia powietrza.

Służba informacji powietrznej AFIS przekazuje statkom powietrznym znajdującym się w jej przestrzeni informacje służące zapewnieniu bezpiecznego i uporządkowanego ruchu lotniczego. AFIS dostępny jest na lotniskach, na których ruch nie jest na tyle duży, aby uzasadnione było stałe utrzymywanie tam służby kontroli ruchu lotniczego.

Informację o współpracy z Portem Lotniczym Radom potwierdził prezes spółki samorządowej Warmia i Mazury zarządzającej lotniskiem w Szymanach Leszek Krawczyk.

"Do czasu certyfikacji lotniska w Szymanach nie mieliśmy własnych służb informacji powietrznej. Dlatego poprosiliśmy odpowiednie służby w Radomiu, by rozszerzyły swoje uprawnienia i wystąpiły do ministra infrastruktury o zezwolenie na prowadzenie działalności w Porcie Lotniczym Olsztyn - Mazury" - wyjaśnił PAP Krawczyk.

Podkreślił, że służby informacji powietrznej Portu Lotniczego w Radomiu świadczą usługi w Szymanach odpłatnie. Będzie tak - jak zaznaczył - do czasu aż służby lotniska w Szymanach uzyskają stosowne uprawnienia. Według przewidywań Krawczyka, powinno to nastąpić do końca marca.

Port Lotniczy Olsztyn Mazury w Szymanach rozpoczął działalność 21 stycznia, z chwilą uruchomienia regularnych lotów do Krakowa i Berlina. Obsługuje je przewoźnik SprintAir. Jak podał PAP prezes Krawczyk loty mają w tej chwili spore obłożenie, a zdarzają się sytuacje, że chętnych jest więcej niż miejsc. Z Szyman do Berlina latają już także Rosjanie.

W sezonie zimowym uruchomione zostanie jeszcze połączenie z Monachium, a w letnim - z Londynem, Dublinem, Oslo i Zagłębiem Ruhry.

Rozbudowa dawnego wojskowego lotniska w Szymanach do standardu lotniska cywilnego kosztowała 204 mln zł. Inwestycja została dofinansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-2013 kwotą 121 mln zł. Prace modernizacyjne trwały od 2014 r.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!