Partnerzy portalu

Lubelskie: Do końca 2018 brygada obrony terytorialnej w pełnym składzie

Do końca 2018 roku w pełni sformowana ma zostać 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W 2017 przysięgę wojskową złożyło w niej prawie tysiąc żołnierzy. Łącznie w brygadzie służbę pełni ponad 1,5 tys. żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej.
  • W 2017 roku przysięgę wojskową złożyło łącznie prawie tysiąc żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej.
  • W 2018 roku w 2. Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej planowanych jest siedem szkoleń podstawowych oraz trzy szkolenia wyrównawcze dla żołnierzy.
  • W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, które znajdują się w Lublinie, Zamościu, Chełmie, Dęblinie i Białej Podlaskiej.

- Rok 2017 był bardzo intensywnym rokiem dla żołnierzy i Dowództwa 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Sformowane zostały dowództwa batalionów lekkiej piechoty w Lublinie, Chełmie, Dęblinie i Zamościu oraz Białej Podlaskiej, a także rozpoczęto proces kompletowania ich stanów osobowych żołnierzami zawodowymi, żołnierzami Terytorialnej Służby Wojskowej oraz pracownikami Resortu Obrony Narodowej - poinformował oficer prasowy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej kpt. Damian Stanula.

W 2017 r. odbyła się pięć szkoleń podstawowych żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej, trwających 16 dni - dla osób, które nie odbywały czynnej służby wojskowej. Każde w tych szkoleń zakończone było złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej; dwie takie uroczystości odbyły się w Lublinie, dwie w Zamościu, a jedna - w Chełmie.

Czytaj więcej: Śląska policja otrzymała supernowoczesne radary [WIDEO]

W brygadzie służą także żołnierze, którzy wcześniej odbywali jedną z form czynnej służby wojskowej i już wtedy złożyli przysięgę wojskową. Oni uczestniczyli w szkoleniach w trybie niestacjonarnym, organizowanych w dni wolne od pracy; łącznie trwały one osiem dni.

Stanula podkreślił, że żołnierze 2. Lubelskiej Brygady OT uczestniczyli w ub. roku w różnego rodzaju ćwiczeniach, kursach i szkoleniach, mających na celu przygotowanie do realizacji zadań zgodnie z przeznaczeniem Wojsk Obrony Terytorialnej na wielu płaszczyznach i we współdziałaniu z instytucjami rządowymi, pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi. Brali też udział m.in. w ćwiczeniach "Dragon - 17" i "Huzar - 17", w obchodach 97. rocznicy Bitwy pod Komarowem czy w V Rajdzie Zapory w Bełżycach.

W 2018 roku w 2. Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej planowanych jest siedem szkoleń podstawowych, które mają być zakończone przysięgami wojskowymi oraz trzy szkolenia wyrównawcze dla żołnierzy, którzy wcześniej odbywali jedną z form czynnej służby wojskowej. Natomiast na przełomie stycznia i lutego oraz w sierpniu odbędą się 14-dniowe szkolenia zintegrowane, w których uczestniczyć mają wszystkie poddziały wchodzące w skład brygady. Szkolenia zintegrowane będą prowadzone w jednym z Ośrodków Szkolenia Poligonowego na terenie kraju.

Czytaj więcej: Pierwsze patrole wyposażone w kamery. Pilotaż na ulicach Warszawy

- Ponadto, równolegle do trwających szkoleń podstawowych i wyrównawczych, terytorialsi szkolić się będą w swoich specjalnościach wojskowych w ramach ćwiczeń rotacyjnych - zaznaczył Stanula.

Proces formowania 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej ma być sfinalizowany do końca 2018 roku. Obecnie Brygada liczy ponad półtora tysiąca żołnierzy terytorialnej służby wojskowej i przeszło 200 żołnierzy zawodowych. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, które znajdują się w Lublinie, Zamościu, Chełmie, Dęblinie i Białej Podlaskiej.

Lubelska Brygada jest jedną z trzech - obok Podkarpackiej i Podlaskiej - dotychczas utworzonych brygad Wojsk Obrony Terytorialnej, których formowanie w Polsce rozpoczęło się w 2017 r. Łącznie w szeregach WOT pełni służbę obecnie ok. 8 tys. żołnierzy, w tym około 6,5 tys. żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej, czyli ochotników, którzy chcą łączyć swoje życie zawodowe ze służbą wojskową.

W maju 2017 r. wyznaczono dowódców trzech kolejnych brygad - dwóch w woj. mazowieckim i jednej w woj. warmińsko-mazurskim; w tych województwach w najbliższym czasie ma ruszyć szkolenie ochotników. W styczniu wyznaczono dowódców kolejnych trzech brygad - świętokrzyskiej, łódzkiej oraz pomorskiej, co zapoczątkowuje formowanie WOT w Polsce centralnej.

Czytaj więcej: MON: W 2018 roku powstaną oddziały i dowództwo WOT w woj. śląskim i wielkopolskim

Docelowo Wojska Obrony Terytorialnej mają liczyć 53 tys. żołnierzy w siedemnastu brygadach (po jednej w każdym województwie z wyjątkiem mazowieckiego, gdzie powołano dwie). W tym roku ma zostać uruchomione Centrum Szkolenia WOT w Siedlcach.

Żołnierze OT uzbrajani są w polskie karabinki i pistolety; na wyposażeniu jednostki są samochody ciężarowe, motocykle i quady.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych - obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych. WOT mają ściśle współdziałać z wojskami operacyjnymi, a ich misją jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Do głównych zadań w czasie pokoju będzie należało m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutkom klęsk żywiołowych. W czasie wojny WOT mają wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych. 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!