Partnerzy portalu

Lubelskie. Kolejni ochotnicy WOT złożą przysięgę wojskową

W niedzielę (6 maja) 66 żołnierzy - ochotników złoży przysięgę wojskową do służby w 2. Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. 

  • Uroczystości odbędą się w niedzielę w Białej Podlaskiej (Lubelskie).
  • Wojska Obrony Terytorialnej w woj. lubelskim liczą w sumie ponad 2,3 tys. żołnierzy i wciąż trwa nabór.
  • Żołnierze, którzy złożą przysięgę w niedzielę przysięgę rozpoczną służbę w 23. Batalionie Lekkiej Piechoty w Białej Podlaskiej. Rejonem odpowiedzialności batalionu są powiaty: bialski, radzyński, łukowski i parczewski.

- Ochotnicy, którzy złożą przysięgę przeszli intensywne, 16-dniowe szkolenie podstawowe, na terenie jednostki w miejscowości Roskosz w gminie Biała Podlaska. Pod okiem doświadczonych instruktorów uczyli się praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, sztuki przetrwania, udzielania pierwszej pomocy oraz topografii - poinformował rzecznik prasowy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej kpt. Damian Stanula.

Jak dodał, szkolenie podstawowe terytorialsów otwiera trzyletni cykl szkoleń, który odbywa się przede wszystkim w systemie weekendowym.

2. Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora" powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Jak podał Stanula, obecnie Wojska Obrony Terytorialnej w woj. lubelskim liczą ponad 2,3 tys. żołnierzy i cały czas trwa nabór.

Czytaj więcej: Świętokrzyską brygadę WOT tworzyć będą 3 bataliony. Jeden powstanie w Kielcach

- Głównym zadaniem 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej w bieżącym roku jest zakończenie procesu formowania struktur organizacyjnych, rozpoczęcie szkoleń specjalistycznych żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej oraz osiągnięcie wstępnej zdolności do reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych - zaznaczył Stanula.

Przypomniał, że misją WOT jest obrona i wspieranie społeczności lokalnej w czasie wojny, kryzysu, jak i w obliczu zagrożeń niemilitarnych takich jak, np. katastrofy i klęski żywiołowe. - Zadania te są realizowane w ścisłej współpracy z lokalną administracją. Stała obecność i bliskie relacje z lokalną społecznością to siła i największy atut Wojsk Obrony Terytorialnej - podkreślił rzecznik.

Uroczystości złożenia przysięgi, która odbędzie się na placu Wolności w Białej Podlaskiej, towarzyszyć będzie prezentacja sprzętu bojowego będącego na wyposażeniu lubelskiej brygady.

Przed przysięgą w Białej Podlaskiej odbędą się także patriotyczne uroczystości poświęcone upamiętnieniu żołnierzy 34. Pułku Piechoty. Ten oddział Wojska Polskiego stacjonował w Białej Podlaskiej. Brał udział w walkach w 1919 r. i w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. Święto pułku obchodzone jest 8 maja w rocznicę bitwy pod Rzeczycą i zwycięstwa nad Dnieprem w 1920.

Obchody święta tego pułku w Białej Podlaskiej nawiązują do tradycji z okresu 20-lecia międzywojennego. Żołnierze 34. Pułku Piechoty angażowali się w rozwój społeczny, gospodarczy i kulturalny tego miasta - brali m.in. udział w akcjach na rzecz dożywiania dzieci w mieście i walki z analfabetyzmem, dzięki nim Biała Podlaska zyskała też nowe drogi i most na Krznie.

Udział w niedzielnych uroczystościach w Białej Podlaskiej zapowiedział wiceminister obrony narodowej Sebastian Chwałek.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!