Partnerzy portalu

Lublin: W piątek i sobotę utrudnienia w ruchu w związku ze świętem terytorialsów

W sobotę 2. Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej obchodzić będzie święto, podczas którego nowi żołnierze złożą przysięgę na pl. Zamkowym. Od piątku plac zostanie wyłączony z ruchu i kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami - poinformował Urząd Miasta Lublin.

Jak podała Justyna Góźdź z biura prasowego lubelskiego ratusza, w związku ze świętem lubelskich terytorialsów pl. Zamkowy zostanie wyłączony z ruchu od piątkowego wieczoru do godz. 14 w sobotę.

Oficer prasowy brygady kpt. Marta Gaborek przekazała, że uroczystości rozpoczną się od mszy świętej w intencji żołnierzy i pracowników brygady w kościele garnizonowym o godz. 10:15. O godz. 12 na pl. Zamkowym odbędzie się uroczysty apel połączony z przysięgą nowych żołnierzy, po którym odbędzie się defilada pododdziałów.

Po czym o godz. 13 na błoniach pod Zamkiem rozpocznie się piknik wojskowy dla dzieci i dorosłych. W programie pokazy sprzętu i wyposażenia terytorialsów, a także ciężkiego sprzętu bojowego m.in. Leopardów, Rosomaków i Krabów.

"Na błoniach podczas pikniku rozmieszczone będą stoiska promocyjne, gdzie będzie można porozmawiać z żołnierzami-rekruterami 2. LBOT o służbie, a zainteresowani wstąpieniem w szeregi terytorialsów będą mogli złożyć wniosek o powołanie" - podała kpt. Gaborek.

Jak przypomniała, w tym roku lubelscy terytorialsi będą świętować po raz szósty. Święto wyznaczono na pamiątkę bitwy partyzanckiej, którą 24 maja 1944 r. oddziały "Zaporczyków" stoczyły z niemieckim okupantem pod Krężnicą Okrągłą w gminie Bełżyce.

2. Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora powstała w 2016 r., jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty z siedzibą w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Kraśniku oraz Zamościu.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!