Partnerzy portalu

PARTNER SERWISU

Małe biblioteki też mają wizję

  • PAP
  • 11 października 2012 - 12:58
Pod hasłem „Biblioteka z wizją” rozpoczął się w czwartek w Warszawie trzeci kongres bibliotek publicznych.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Mowa będzie m.in. o tym, w jaki sposób powinna działać biblioteka publiczna w małej miejscowości. Uczestnicy będą też rozmawiać o nowinkach technologicznych. Kongres bibliotek publicznych co roku organizuje Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, prowadząca Program Rozwoju Bibliotek.

Czytaj też: Jak działają biblioteki w małych gminach?

Jak powiedziała Małgorzata Dąbrowska z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego frekwencja jest świetna, a na kongres przyjechało ok. 400 bibliotekarek i bibliotekarzy, którzy przez dwa dni będą rozmawiać o wizji współczesnej biblioteki i uczestniczyć w warsztatach.

W tym roku kongres ma być okazją do rozmowy na temat „Biblioteki z wizją” i prezentacji modelu działania biblioteki publicznej w małej miejscowości. Taka biblioteka powinna być – zdaniem organizatorów – miejscem, w którym mieszkańcy mają szybki dostęp do informacji, bezpłatnie korzystają z oferty kulturalnej, działają tu wspólnie, razem realizują ciekawe pomysły i dzięki temu czują się bardziej związani ze swoją miejscowością.

Kongres jest podzielony na kilka bloków tematycznych. Każdy z nich składa się z czterech warsztatów o tematyce odnoszącej się do poszczególnych obszarów wizji biblioteki. Uczestnicy warsztatów, dowiedzą się m.in. w jaki sposób biblioteka może promować aktywność i zdrowy styl życia, jak wspierać lokalnych twórców i jak przyciągnąć nowych użytkowników za pomocą nowoczesnego designu w urządzeniu i wystroju bibliotek.

Mowa będzie także o nowinkach technologicznych – np. nowoczesnych czytnikach książek elektronicznych, planowana jest też debata dotycząca tego, jak atrakcyjnie prezentować ofertę biblioteki w mediach społecznościowych.

Uczestnicy kongresu dowiedzą się też, które strony z otwartymi zasobami – zdjęciami, filmami czy audiobookami warto polecać użytkownikom.

<!-- pagebreak //-->

Podczas kongresu ogłoszone zostanie nazwisko zwyciężczyni konkursu stypendialnego im. Olgi Rok. Zgłosiło się do niego prawie 100 bibliotekarek z małych miejscowości – jedna z nich otrzyma stypendium w wysokości 2,5 tysiąca zł na dowolny cel związany z rozwojem osobistym. Patronat honorowy nad tą inicjatywą objęła Pełnomocnik Rządu do Spraw Równego Traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz.

Kongres będzie także okazją do spotkania Krajowego Partnerstwa na rzecz Rozwoju Bibliotek, które skupia przedstawicieli świata nauki, kultury, sektora pozarządowego, gospodarki, polityki oraz mediów. Kongres został objęty patronatem małżonki prezydenta Anny Komorowskiej oraz prezydent m. st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!