Partnerzy portalu

Mariusz Błaszczak: liczba żołnierzy na granicy może wzrosnąć, gdy będzie taka potrzeba

Ponad 12 tys. żołnierzy jest dziś obecnych na granicy, ale ta liczba może wzrosnąć zawsze wtedy, kiedy będzie taka potrzeba - powiedział w poniedziałek szef MON Mariusz Błaszczak. Zapewnił, że "jesteśmy przygotowani do tego, aby zapewnić bezpieczeństwo".

Minister obrony narodowej poinformował w TVP Info, że władze są przygotowane, aby zwiększyć liczbę żołnierzy i funkcjonariuszy na granicy. "Jesteśmy na to przygotowani, liczymy się z taką ewentualnością" - zapewnił Błaszczak.

"Na granicy polsko-białoruskiej służą żołnierze z dywizji, które na co dzień są rozlokowane właśnie na wschód od Wisły, ale także są żołnierze, którzy zostali przerzuceni z zachodniej Polski, są również żołnierze wojsk specjalnych, bo to jest ich służba" - mówił Błaszczak.

Minister dodał, że "w stan gotowości zostali powołani żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej". "Ponad 12 tys. żołnierzy jest dziś obecnych na granicy, ale ta liczba może wzrosnąć zawsze wtedy, kiedy będzie taka potrzeba" - zapewnił Błaszczak.

Jak dodał, od 2015 r. są odbudowywane jednostki na wschód od Wisły. "Sam powołałem do życia 18. Dywizję Zmechanizowaną +Żelazną Dywizję+, która operuje na wschodzie kraju" - wskazał.

"Powstały też wojska WOT. To są żołnierze, którzy mieszkają właśnie w tych województwach przy granicy polsko-białoruskiej i doskonale znają te wszystkie wyzwania, z którymi mamy do czynienia, wspierają żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy Straży Granicznej" - zaznaczył Błaszczak.

W poniedziałek rano media obiegła informacja o dużej grupie migrantów, która planuje przekroczyć granicę Białorusi z Polską. Migranci znajdują się w okolicy przejścia granicznego w Kuźnicy. Z ostatnich informacji wynika, że próbują siłowo wejść na terytorium Polski.

"Jesteśmy przygotowani, aby odeprzeć tę falę, z którą mamy do czynienia na naszej wschodniej granicy. Postępujemy rozważnie, nie składamy na czyjeś barki obowiązku chronienia granicy. Jesteśmy odpowiedzialny, mamy duży potencjał" - mówił Błaszczak.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!