Partnerzy portalu

PARTNER SERWISU

Metropolia w praktyce. Co udało się osiągnąć, co czeka w kolejce?

Transport, komunikacja, gospodarka czy depopulacja to główne wyzwania, z jakimi musi się zmierzyć pierwsza w Polsce ustawowo powołana Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Jak chce się z nimi uporać?
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Z początkiem lipca 2017 r. na podstawie rządowej ustawy powstała pierwsza w Polsce ustawowo przyjęta metropolia. Jak nowy twór radzi sobie rok od utworzenia?
  • - Chcemy budować metropolię, która będzie konkurencyjną dla tych największych z całego świata - mówi Krzysztof Zamasz, wiceprzewodniczący zarządu GZM.
  • Komunikacja i transport, to zdaniem dra Tomasza Pietrzykowskiego, prorektora ds. współpracy międzynarodowej i krajowej Uniwersytetu Śląskiego, jedne z wielu zagadnień, nad jakimi powinna pochylić się metropolia. 

- Musimy spojrzeć na to, jakie są oczekiwania mieszkańców. Dlatego główny rdzeń rozwojowy metropolii to obecnie komunikacja i transport, ale też zagospodarowanie przestrzenne czy gospodarka - wskazuje Zamasz.

Z kolei Marcin Krupa, prezydent Katowic oraz przewodniczący zgromadzenia GZM, mówiąc o transporcie wskazywał, że należy mieć na uwadze szeroko rozumianą mobilność. - Musimy myśleć o tym, gdzie i jak nasi mieszkańcy chcą podróżowywać. Nie z perspektywy wyłącznie regionu, ale z perspektywy całego świata. Z metropolii transport ma się rozchodzić na inne kierunki - mówił Krupa.

Zobacz całą relację z panelu "Metropolia w praktyce"

 
 

Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski, który nie krył braku satysfakcji ze zbyt wolnego tempa prac w metropolii - zaznaczał, że projekty infrastrukturalne powinny mieć zasięg globalny. - Powinny rozwiązywać problemy wszystkich mieszkańców. Rozmawiajmy o kolei metropolitalnej, o połączeniu na lotnisko o nowoczesnych możliwościach, które pokażą, że jesteśmy regionem z wizją. By partnerzy widzieli, że chcemy się rozwijać - zaznaczał Wieczorek.

- Niebawem te projekty, o których mówi wojewoda, zostaną przez nas wypracowane - zapewniała Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. Jak dodawała, wszyscy członkowie metropolii zyskają na tym, że ją tworzą. Jednak na efekt trzeba poczekać.

O praktycznych aspektach funkcjonowania pierwszej w Polsce ustawowo przyjętej metropolii dyskutowali Tadeusz Donocik, Marcin Krupa, Małgorzata Mańka-Szulik, Tomasz Pietrzykowski, Robert Tomanek, Jarosław Wieczorek, oraz Krzysztof Zamasz. Debatę prowadził Marek Twaróg, redaktor naczelny Dziennika Zachodniego (fot.PTWP)
O praktycznych aspektach funkcjonowania pierwszej w Polsce ustawowo przyjętej metropolii dyskutowali Tadeusz Donocik, Marcin Krupa, Małgorzata Mańka-Szulik, Tomasz Pietrzykowski, Robert Tomanek, Jarosław Wieczorek, oraz Krzysztof Zamasz. Debatę prowadził Marek Twaróg, redaktor naczelny Dziennika Zachodniego (fot.PTWP)

- Przestrzegałbym przed sprowadzaniem metropolii do spraw transportowych. Gwałtowna depopulacja, to główny problem, z jakim musi się zmierzyć - zaznaczał z kolei dr Tomasz Pietrzykowski, prorektor ds. współpracy międzynarodowej i krajowej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jak wskazywał, metropolia musi dać mieszkańcom powody do identyfikowania się z tym miejscem. Odnosząc się do planowanej ścieżki rozwoju mówił tak: - Katowice od tak nie staną się Nowym Yorkiem. Jednak najważniejsze jest to, żeby w ogóle odważyć się podejmować spektakularne projekty. - Ile będą kosztowały, kiedy z nimi ruszmy, jest sprawą wtórną. Ważne, że jest gospodarz, który chce podjąć wyzwanie - podsumowuje.

Swoimi poglądami i pomysłami na rozwój GZM podzielił się również Tadeusz Donocik, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, który wskazywał, że warto skorzystać z rozwiązania partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).

- To rozwiązanie pozwoli wyłonić partnera w postaci przedsiębiorców, którzy do tej pory nie mają wyznaczonej roli w metropolii, przez co są unieruchomieni - wskazywał Donocik.

 Zaś prof. Robert Tomanek, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach podkreślał, że nowy twór ma ogromny potencjał rozwojowy i od razu postawił pytanie, czy uda się go w pełni wykorzystać.

- Patrzę na 41 samorządów, które stworzyły to "dziecko" i stwierdzam, że teraz muszą się zachować jak odpowiedzialni rodzice i dać mu nieco samodzielności - podsumowuje.

Artykuł powstał podczas debaty „Metropolia w praktyce" zorganizowanej w ramach X edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!