Metropolia w praktyce. Co udało się osiągnąć, co czeka w kolejce?

- Z początkiem lipca 2017 r. na podstawie rządowej ustawy powstała pierwsza w Polsce ustawowo przyjęta metropolia. Jak nowy twór radzi sobie rok od utworzenia?
- - Chcemy budować metropolię, która będzie konkurencyjną dla tych największych z całego świata - mówi Krzysztof Zamasz, wiceprzewodniczący zarządu GZM.
- Komunikacja i transport, to zdaniem dra Tomasza Pietrzykowskiego, prorektora ds. współpracy międzynarodowej i krajowej Uniwersytetu Śląskiego, jedne z wielu zagadnień, nad jakimi powinna pochylić się metropolia.
- Musimy spojrzeć na to, jakie są oczekiwania mieszkańców. Dlatego główny rdzeń rozwojowy metropolii to obecnie komunikacja i transport, ale też zagospodarowanie przestrzenne czy gospodarka - wskazuje Zamasz.
Z kolei Marcin Krupa, prezydent Katowic oraz przewodniczący zgromadzenia GZM, mówiąc o transporcie wskazywał, że należy mieć na uwadze szeroko rozumianą mobilność. - Musimy myśleć o tym, gdzie i jak nasi mieszkańcy chcą podróżowywać. Nie z perspektywy wyłącznie regionu, ale z perspektywy całego świata. Z metropolii transport ma się rozchodzić na inne kierunki - mówił Krupa.
Zobacz całą relację z panelu "Metropolia w praktyce"
Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski, który nie krył braku satysfakcji ze zbyt wolnego tempa prac w metropolii - zaznaczał, że projekty infrastrukturalne powinny mieć zasięg globalny. - Powinny rozwiązywać problemy wszystkich mieszkańców. Rozmawiajmy o kolei metropolitalnej, o połączeniu na lotnisko o nowoczesnych możliwościach, które pokażą, że jesteśmy regionem z wizją. By partnerzy widzieli, że chcemy się rozwijać - zaznaczał Wieczorek.
- Niebawem te projekty, o których mówi wojewoda, zostaną przez nas wypracowane - zapewniała Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. Jak dodawała, wszyscy członkowie metropolii zyskają na tym, że ją tworzą. Jednak na efekt trzeba poczekać.

- Przestrzegałbym przed sprowadzaniem metropolii do spraw transportowych. Gwałtowna depopulacja, to główny problem, z jakim musi się zmierzyć - zaznaczał z kolei dr Tomasz Pietrzykowski, prorektor ds. współpracy międzynarodowej i krajowej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jak wskazywał, metropolia musi dać mieszkańcom powody do identyfikowania się z tym miejscem. Odnosząc się do planowanej ścieżki rozwoju mówił tak: - Katowice od tak nie staną się Nowym Yorkiem. Jednak najważniejsze jest to, żeby w ogóle odważyć się podejmować spektakularne projekty. - Ile będą kosztowały, kiedy z nimi ruszmy, jest sprawą wtórną. Ważne, że jest gospodarz, który chce podjąć wyzwanie - podsumowuje.
Swoimi poglądami i pomysłami na rozwój GZM podzielił się również Tadeusz Donocik, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, który wskazywał, że warto skorzystać z rozwiązania partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).
Zaś prof. Robert Tomanek, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach podkreślał, że nowy twór ma ogromny potencjał rozwojowy i od razu postawił pytanie, czy uda się go w pełni wykorzystać.
- Patrzę na 41 samorządów, które stworzyły to "dziecko" i stwierdzam, że teraz muszą się zachować jak odpowiedzialni rodzice i dać mu nieco samodzielności - podsumowuje.
Artykuł powstał podczas debaty „Metropolia w praktyce" zorganizowanej w ramach X edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.