Partnerzy portalu

Muzeum Pszczelarstwa w Swarzędzu grozi zamknięcie

Muzeum Pszczelarstwa w Swarzędzu może zostać zlikwidowane – to bardzo prawdopodobny scenariusz. Powodem takiego stanu rzeczy są pieniądze, a raczej ich brak.

Skansen Pszczelarski, który istnieje już 50 lat, może zniknąć z mapy Swarzędza.

Muzeum Pszczelarstwa im. prof. Ryszarda Kosteckiego w Swarzędzu stanowi oddział Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie.

Skansen Pszczelarski istnieje od 1963 roku i jest jednym z największych muzeów etnograficznych w Europie. Około 6 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni i ponad 700 muzealiów od lat stanowi główną wizytówkę Swarzędza.

Okazuje się jednak, że wkrótce swarzędzkie muzeum może zostać zamknięte. Już w styczniu Rada Nadzorcza Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie podjęła decyzję o likwidacji swarzędzkiego oddziału. Problemem są oczywiście pieniądze.

Skansen w Swarzędzu znajduje się bowiem na terenie Instytutu Weterynarii w Puławach, który domaga się czynszu za zajmowane grunty.

Dyrektor Muzeum w Szreniawie dr Jan Maćkowiak uważa, że samorząd Swarzędza powinien wspomóc finansowo lokalny skansen w tej trudnej sytuacji. Jednak prowadzone w zeszłym roku rozmowy nie przyniosły oczekiwanego skutku.

UMiG Swarzędz co roku przeznacza kwotę 10 tys. złotych jedynie na pokrycie kosztów związanych z organizowanymi w skansenie imprezami plenerowymi.

Jak informuje Jerzy Kamprowski dyrektor swarzędzkiego Muzeum Pszczelarstwa: „Jest duży problem, ponieważ jeżeli nie znajdziemy brakujących środków, istnieje realna możliwość zamknięcia tego oddziału". Należy mieć nadzieję, że odpowiednie środki się znajdą, przede wszystkim w UMiG Swarzędz, a Skansen Pszczelarski nadal będzie funkcjonował.

KOMENTARZE4

  • Pszczelarz 2013-03-28 20:19:34
    No widać, ze to odezwał się 'samorządowiec" ze Swarzedza.. Według niego to takie starocie najlepiej spalic bo to juz pruchno.. Skandal.. A co na to Polski Zwiazek Pszczelarzy ? Te eksponaty ściagano do Swarzedz z całej Polski ..
  • krzyciel 2013-03-28 13:47:03
    Tak się zastanawiam, ile osób rocznie odwiedza ten "cud Swarzędza"? I czy naprawdę aż na 6 tys. metrów kwadratowych trzeba eksponować aż 700 muzealiów związanych z hodowlą pszczół? Dzisiaj pojawiła się moda na tworzenie coraz to nowych muzeów - funkcjonujących w realiach i formach już inny...ch niż te dawne, tradycyjne. Rodzi się pytanie, czy przy okazji nie należałoby zrewidować już istniejących muzeów pod kątem społecznego zapotrzebowania na ich istnienie (wyrażanego m.in. frekwencją). Bo nie czarujmy się - nie każda stara rzecz jest warta uwagi i opieki w muzeum. Zwłaszcza dotyczy to bardzo wąsko wyspecjalizowanych muzeów, jak np. muzeum pszczelarstwa w Swarzędzu. Tego typu placówki - jeżeli miałyby istnieć - to raczej jako elementy czy to przedsiębiorstw, czy szkół, dla których stanowiłyby element uzupełniający edukację. Bo czy "zwykły zjadacz chleba" wyniesie coś z parogodzinnego oglądania dziesiątków NIEMAL IDENTYCZNYCH uli?  rozwiń
  • Bajan 2013-03-28 12:34:52
    Jeżeli Samorząd swarzedza nie jest w stanie utrzymać Skansenu to PZP powinno znależć inne miasto, ktore przejmie ten Skansen pod swoją opiekę. Zapewne niejedne miasto chetnie wyrazi zgodę na przejęcie takiego skarbu pszczelarskiego.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!