Partner portalu

Muzeum Śląskie: Powstała instalację przypominającą historię dawnej kopalni Katowice

W Centrum Scenografii Polskiej Muzeum Śląskiego w Katowicach będzie można zobaczyć instalację artystyczną przypominającą historię dawnej kopalni Katowice.

• Instalację będzie można oglądać od soboty (15 lipca).

• Nową siedzibę muzeum wybudowano przed kilku laty w miejscu zlikwidowanej w 1999 r. kopalni.

Autorki instalacji - Aleksandra Czupkiewicz i Maria Wawer - w swojej pracy wykorzystują pocztówki z końca XIX i początku XX stulecia oraz panoramy Katowic z czasów rozkwitu miasta przemysłowego, którego stałym elementem był gęsty dym pochodzący z kopalń. "Panowała wówczas moda na pocztówki przedstawiające zakłady z dymiącymi kominami. Choć takie widoki należą już do przeszłości, to wciąż mamy do czynienia z zanieczyszczonym powietrzem, problemem smogu" - powiedziała koordynator projektu Magdalena Czerny-Kehl.

Integralną częścią instalacji jest praca wideo Jakuba Lecha pokazująca m.in. obiekty kopalni, które teraz służą muzeum, w czasach, gdy trwało jeszcze wydobycie surowców.

Czytaj też: Tarnowskie Góry, lista światowego dziedzictwa UNESCO. Kopalnia srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga mają poparcie posłów

"Pozdrowienia z Katowic" to pierwsza odsłona projektu pod nazwą Performatywny Magazyn, która nawiązuje do historii obecnej siedziby Censtrum Scenografii Polskiej (dawny kopalniany magazyn), a także do planowanych w niej obecnie działań artystycznych.

Performatywny Magazyn to projekt przeznaczony dla osób rozpoczynających swoją artystyczną drogę, realizujących działania z zakresu wideo-artu, instalacji przestrzennych, projektów performatywnych oraz angażujących lokalną społeczność.

Instalację "Pozdrowienia z Katowic" będzie można oglądać do 17 września. Towarzyszyć jej będą warsztaty dla rodzin z dziećmi, dla dzieci w wieku od 5 do 8 lat, podczas których będą one projektować… dym z komina oraz dla dzieci w wieku 7-10 lat, które będą zgłębiać tajemnice węgla.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!